foto: www.msk.cz/MSK - očkovací centrum Havířov
Havířovské očkovací centrum se díky využívání chytrých technologií stane jedním z nejmodernějších v republice. Lidé se budou na místě do systému hlásit pomocí QR kódu, teplotu uskladněných vakcín už hlídají chytré měřící systémy.
Chytré technologie pomáhají zvýšit efektivitu i bezpečnost vakcinace. Havířovské OČKO spolupracuje při využívání internetu věcí s Moravskoslezským datovým centrem, které zřizuje Moravskoslezský kraj.
„V rychlosti očkování jsme závislí na dodávkách vakcín do našeho kraje. Zvládáme proočkovat veškerou zásobu, kterou dostáváme a zvládli bychom toho ještě více. Náš denní rekord je zatím přes osm tisíc aplikací během jednoho dne, máme ovšem propočteno, že by se v Moravskoslezském kraji zvládalo naočkovat za den i 9 tisíc lidí v očkovacích centrech a další dvě tisícovky u praktických lékařů. Teoreticky bychom tak mohli zvládnout, když vezmeme v potaz zpomalení tempa během víkendů, až šedesát tisíc aplikací během jednoho týdne. Vakcín ovšem zatím dostáváme zhruba polovinu,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že v regionu se aktuálně očkuje ve třech desítkách očkovacích míst, vakcíny má pro své pacienty také téměř 400 ordinací praktických lékařů.
Během dubna má mít Moravskoslezský kraj k dispozici 134 tisíc dávek od společnosti Pfizer a BioNTech a očekává se dalších až 60 tisíc dávek ostatních značek, tedy Moderna, AstraZeneca a nově i Janssen. Množství očkovacích dávek by se mělo v následujících měsících navyšovat, v červnu by měl Moravskoslezský kraj dostávat týdně přes 46 tisíc vakcín Pfizer a BioNTech.
„K včerejšímu dni dostalo v našem kraji alespoň jednu dávku vakcíny 238 775 lidí, z toho více než polovinu tvoří senioři nad 70 let. Zhruba šestinu vakcín dostali zdravotníci, desetinu celkového množství vakcín pak dostali klienti a zaměstnanci v sociálních zařízeních,“ vyjmenoval hejtman kraje Ivo Vondrák s tím, že dalšími příjemci vakcín byli zaměstnanci škol (12 tisíc vakcín), chroničtí pacienti (6100 vakcín). Ukončené testování, tedy obě dávky vakcíny, má v kraji 86 970 osob.
„Chceme, aby u nás očkování šlapalo jako švýcarské hodinky. Jestli chcete vidět naši představu špičkového moderního očkovacího centra, přijeďte se v květnu podívat, jak to vypadá v Havířově. Třeba teplotu vakcín v lednicích hlídají v Havířovském OČKU chytré bezdrátové teploměry, které komunikují přes síť Internetu věcí. Vakcíny jsou tak bezpečně uchovávány přesně podle požadavků Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro chytrý region Jakub Unucka.
Další chytrou vychytávkou v havířovském očkovacím centru budou QR kódy, jejichž využívání se v těchto dnech ve spolupráci s Reservaticem už testuje. „Každý, kdo se do Havířovského OČKA objedná, dostane už během rezervace termínu svůj unikátní QR kód. Tím se po příchodu na recepci prokáže, klidně i z obrazovky mobilního telefonu. A stejnou čtečkou přečteme i strojově čitelné údaje z občanského průkazu, abychom zkontrolovali, že přišel skutečně ten pravý klient. A pokud by se povedlo „ukecat“ ministerské úředníky, že informovaný souhlas nemusí být na papíře, ale stačí ho podepsat dotykovým perem, může se celý proces vakcinace obejít bez papírování a zdržování. Denně by se tak kapacita očkovacího místa mohla zvýšit až o dvě stě dávek, a to bez navýšení počtu personálu,“ popsal náměstek hejtmana Jakub Unucka s tím, že ostrý provoz QR kódů začne na začátku příštího měsíce. Pokud se chytré technologie v Havířovském OČKU osvědčí, mohly by být využívány i v dalších očkovacích centrech v kraji.
„Očkovací kampaň má značné zpoždění a stále vysoké procento lidí zvažuje, jestli se nechat očkovat. Proto jsme se od začátku snažili, aby naše očkovací centrum působilo profesionálně, ale i pracovalo na špičkové profesionální úrovni. Nastavovali jsme například vyvolávací systém tak, aby hlídal 30minutový odpočinek po očkování a každého zvlášť vyzval po jeho ukončení k odchodu z očkovacího centra. Zaváděním moderních technologií, které ještě zvýší kvalitu a bezpečnost celého procesu, posouváme naše centrum o další úroveň,“ řekl ředitel havířovské nemocnice Norbert Schellong a dodal, že nemocnice má propojený rezervační systém s nemocničním informačním systémem, a dokonce i s Informačním systémem infekčních nemocí (ISIN).