Ministr Vojtěch: Podařilo se nám zastavit nekontrolované šíření koronaviru

Ministr Vojtěch: Podařilo se nám zastavit nekontrolované šíření koronaviru
08 / 04 / 2020

Postupně začneme vracet život k normálu, řekl. Na tiskové konferenci MZ ČR dal prostor řediteli Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislavu Duškovi a Vladimíru Černému, předsedovi České společnosti anesteziologie a intenzívní péče.

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek prezentoval čísla ze zahraničí a komentoval srovnání. Česko je na tom dobře. Nebyly nekontrolovatelně zasaženy ani nejohroženější či nejzranitelnější skupiny. Samozřejmě při zvyšujícím se počtu testů je zachyceno relativně více nemocných, resp. diagnostikovaných. Nicméně i při nejvyšším počtu počet diagnostikovaných klesl. To je signál dobrého vývoje.

 

Podíl seniorní populace je 23 - 24 %. Muži i ženy 1:1, mortalita velmi nízká. Naprostá většina je 80+. Denní počet hospitalizovaných pacientů stagnuje na predikované výši, a 30% infikovaných bylo již propuštěno. Ředitel poděkoval i za profesionální spolupráci při dodávání dat z nemocnic a hygienických stanic.

 

Předseda České společnosti Anesteziologie a intenzívní péče Vladimír Černý zdůraznil, že vývoj počtu pacientů a vývoj kapacity se chová očekávaně. Víme, s čím můžeme počítat. Považuje také za důležité, že velký počet pacientů zemřel sice s onemocněním COVID-19, ale na jinou komplikaci, jako je diabetes, kardiovaskulární problémy a podobně. Připomněl centrální dispečink, sloužící k organizaci péče a přehledům.

 

Na nečekaný, nebo neplánovaný nárůst je lékaři chystají. Jsou připraveny i záložní plány péče, kdyby kapacita nestačila.

 

Více na mzcr.cz

Tagy článku