ANKETA Michal Šnorek: Lékaři ze zahraničí u nás? Velmi pracovití a cílevědomí

ANKETA     Michal Šnorek: Lékaři ze zahraničí u nás? Velmi pracovití a cílevědomí
17 / 04 / 2020

Senát smetl ze stolu návrh zákona, který by umožnil jednodušší zaměstnávání lékařů a nelékařských pracovníků z třetích zemí. Na naši anketu, zda je to pro zejména krajské nemocnice dobré rozhodnutí nebo ne, odpovídá v naší ankete MUDr. Ing. Michal Šnorek, PhD, předseda představenstva Nemocnice České Budějovice, a.s.

Pomohla by vaší nemocnici možnost zaměstnávat lékaře, fyzioterapeuty a sestry z třetích zemí?

V uplynulém roce jsme v uvedených profesích zaznamenali historicky rekordní zájem uchazečů o práci z České republiky, který pokračuje i v letošním roce, takže v současnosti nemáme potřebu poptávat zdravotníky z třetích zemí. Musím ale dodat, že pro menší nemocnice, v našem případě okresní, je toto důležitější, než pro nemocnici krajského typu.

Domníváte se, že stávající proces aprobace, včetně jazykové zkoušky, je nutný nebo přínosný?

Proces přípravy na aprobační zkoušky (a její následné složení) není vůbec jednoduchý, nicméně zdravotníci, kteří tímto úspěšně projdou, jsou prověření opravdu důkladně.

Působili u vás, nebo působí, zahraniční lékaři a máte s nimi zkušenosti?

Z našich více než 500 lékařů jsou zahraniční lékaři zastoupeni v jednotkách a jedná se o lékaře, kteří jsou již plně kvalifikovaní či mají aprobační zkoušku hotovou, a zkušenost s nimi tak je dobrá. Vzhledem k tomu, že pro práci v ČR museli vynaložit mimořádné úsilí, jsou zpravidla velmi pracovití a cílevědomí.

 TEXT: REDAKCE

FOTO: nemcb.cz

 

Tagy článku