Kroměřížská nemocnice: Nemocnice jsou za naši pomoc vděčné, říká student Martin Navrátil, který nabídl své služby

Kroměřížská nemocnice: Nemocnice jsou za naši pomoc vděčné, říká student Martin Navrátil, který nabídl své služby
foto: bnzlin.cz/Student na praxi
11 / 05 / 2020

Zajímá se o psychiatrii, tedy obor, který se mimo jiné zabývá emocemi, vnímáním a také chováním nemocných. Uplynulé týdny proto poskytly studentovi Martinu Navrátilovi spoustu podnětů a zkušeností. Rozhodl se totiž nastoupit do Kroměřížské nemocnice a pomoci tamním zdravotníkům zvládnout komplikovanou situaci vyvolanou pandemií koronaviru.

Martin Navrátil studuje třetí ročník všeobecného lékařství na Masarykově univerzitě v Brně. Přiznává, že brněnské nemocnice byly jeho první volbou v okamžiku, kdy se rozhodl uplatnit své dosud nabyté teoretické a praktické zkušenosti a zapojit se do boje s koronavirem. Jenže zdravotnická zařízení v moravské metropoli upřednostnila studenty, kteří ve městě či jeho okolí bydlí. „Respektoval jsem to. A protože jsem z Bezměrova na Kroměřížsku, obrátil jsem se s nabídkou pomoci na Kroměřížskou nemocnici. Domluvili jsme se rychle. Musím přiznat, že za pomoc nás, studentů, jsou tady hodně vděční. Což ale určitě platí i pro další nemocnice.“

V Kroměříži pracuje v osmihodinových ranních nebo odpoledních směnách. Nejčastěji bývá zařazen na takzvanou triáž, což je stan u vstupu do areálu nemocnice, kde jsou příchozí pacienti tříděni do skupin z hlediska možného zasažení koronavirem či nemocí COVID-19. Ti, u kterých vznikne podezření, jsou označeni barevnou kartou a odesláni na speciální vyšetření, ostatní plynule pokračují na oddělení, kvůli kterému přišli. „Jak na tom příchozí jsou zjišťujeme pomocí řady otázek, také jim měříme teplotu. Při těchto kontaktech se vždy chráníme ochrannými pomůckami. Snažíme se dělat vše pro to, abychom nenakazili sebe, ani nikoho ze svého okolí, “ ujistil Martin Navrátil.

Reakce lidí na proceduru na triáži jsou různé, ve většině případů jsou ale vstřícní a ochotně spolupracují. Nastavený systém funguje podle studenta z Masarykovy univerzity bez problémů. „Spokojený jsem i s přístupem zkušených zdravotníků k nám, nováčkům. Díky nim máme pocit, že jsme v nemocnici opravdu platní,“ konstatoval.

Čerstvě nabyté zkušenosti Martina Navrátila utvrdily v odhodlání věnovat se po dokončení studia psychiatrii. Má však stále i druhou variantu, kam by se mohla ubírat jeho profesní specializace. Tou je interní medicína, tedy obor zabývající se převážně vnitřními orgány. „Na definitivní rozhodnutí mám ještě dost času. Teď se soustředím na to, abych zvládal co nejlépe své povinnosti v Kroměřížské nemocnici,“ uzavřel Martin Navrátil.

Zdroj: bnzlin.cz/Egon Havrlant

Tagy článku