Krizový štáb Jihočeského kraje: Kritická slova hejtmanky Ivany Stráské

Krizový štáb Jihočeského kraje: Kritická slova hejtmanky Ivany Stráské
20 / 03 / 2020

Celá republika sleduje nejen činnost vedení „svých“ krajů, ale i koordinaci a spolupráci v rámci republiky. Lidé předpokládají, že vedení státu splní svou povinnost a nebezpečným situacím zvládne předcházet, případně je plošně i situačně řešit. Na dnešním zasedání Krizového štábu Jihočeského kraje odpověděla hejtmanka na následující otázky magazínu HOSPITALin:

Spolupracuje vedení Jihočeského kraje s Ministerstvem zdravotnictví a Českou lékařskou komorou?

Zdůrazňuji, že se ocitáme v situaci, ve které jsme nikdy nebyli a řešíme věci, které jsme si nedokázali představit, že řešit budeme. V rámci možností, byť někdy opravdu těmi zuby skřípeme, ta komunikace s vládou i Českou lékařskou komorou nějakým způsobem funguje. Zároveň bychom uvítali, kdyby ČLK o některých věcech mluvila s námi dříve, než je pustí na veřejnost.

Prokázalo se, že některý z pendlerů, kterým bylo zakázáno cestovat za prací přes hranici, byl pozitivně vyšetřený?

V současné době (pátek 7 hod - pozn. red.) z 19 pozitivních případů má přímou souvislost s osobami, které dojíždějí za prací do sousedního Bavorska nebo Rakouska 14 pozitivních osob. Vedle 5 osob, které pracovali v zahraničí přímo, došlo k přenosu infekce na dalších 9 osob, které s těmito přišli do kontaktu nebo žili ve společné domácnosti.

Jak vypadá spolupráce s Asociací krajů ČR, která je logicky asi vaším bližším partnerem?

Asociace krajů průběžně projednává společný postup, jsme neustále v kontaktu a vzájemně si pomáháme. Kraje zároveň ukázaly, že jsou připraveny řešit nenadálé situace. Zda úspěšně, to ukáže čas. A na závěr jeden převzatý citát – „Teď nás nechte, pověste nás až pak.“  

Děkujeme za rozhovor.

Autor: Jan Hovorka

Tagy článku