Druhý lineární urychlovač dnes slavnostně uvedli do provozu ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB). Přístroj za 67 milionů korun je umístěn v přístavbě pavilonu 21A onkologického oddělení v areálu nemocnice. Oficiálního uvedení do provozu se zúčastnil hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a další hosté.
„Lineární urychlovač jsme instalovali loni v prosinci. Byl spuštěn takzvaný fyzikální provoz, zahájeno potřebné měření a od dubna probíhaly audity. Po povolení Státním úřadem pro jadernou bezpečnost jsme letos 1. června zahájili klinický provoz,“ sdělil ředitel KNTB Pavel Calábek.
První lineární urychlovač pořídila KNTB už v roce 2008. V roce 2015 byl za téměř 35 milionů korun technicky vylepšený výměnou kolimačního (stínícího) systému a změnou v plánovacím systému radioterapie. Obě modernizace byly součástí dodávky téměř 20 přístrojů na projekt „Modernizace a obnova přístrojového vybavení komplexní onkologické péče KNTB Zlín II“, na který KNTB získala 85procentní dotaci z EU a 15 % financoval Zlínský kraj.
Ministerstvo zdravotnictví požaduje, aby v každém komplexním onkologickém centru byly minimálně dva lineární urychlovače.
„Přístroje musejí mít pravidelný servis, který vyžaduje jejich odstávku. Navíc případné poruchy mohou také způsobit odstávku. Proto jsou nutné dva urychlovače, aby v případě odstávky jednoho byl v provozu druhý a nebyla přerušována léčba pacientů,“ vysvětlil primář onkologického oddělení Milan Kohoutek.
Pořízením nového přístroje se však podle něho samozřejmě zvýší i kapacita pracoviště.
„S oběma přístroji se dostaneme na téměř dvojnásobný výkon toho, který byl před vylepšením prvního urychlovače. To znamená, že místo 55 můžeme ozařovat na obou přístrojích až 100 pacientů denně s tím, že jeden bude v provozu na dvě směny a jeden na jednu,“ řekl primář.
Druhý lineární urychlovač pořídila KNTB v rámci projektu „Modernizace a obnova přístrojového vybavení komplexní onkologické péče KNTB Zlín III“. Kromě tohoto přístroje je součástí projektu ještě magnetická rezonance a hybridní přístroj PET/CT. Jedná se o investici za celkem cca 145 milionů korun.Z toho prostředky z Evropské unie tvoří 85 %, zbývající část je dotace z rozpočtu Zlínského kraje, neboť projekt je zpracován na základě požadavků Integrovaného operačního programu.
Vybavení komplexního onkologického centra (KOC) nejmodernějšími přístroji zvýší společně se stávajícími kvalitu léčebných postupů a úroveň péče o pacienty. Očekávaným přínosem projektu jsou zejména snížení úmrtnosti, zlepšení diagnostiky, snížení radiační zátěže pro pacienty nebo zvýšení kvality života pacientů po prodělání nádorového onemocnění.
KOC KNTB bylo zřízeno rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví ČR (Věstník MZ ČR 6/2006). KNTB je jediným pracovištěm se statutem komplexního onkologického centra ve Zlínském kraji. Zahrnuje následující pracoviště KNTB: onkologické oddělení, radiodiagnostika, nukleární medicína, gastroenterologie, oddělení plicní, kožní, hematologicko-transfuzní, chirurgické, neurochirurgické, gynekologicko-porodnické, ústní, čelistní a obličejové chirurgie, ORL (ušní, nosní, krční), ortopedické, patologicko-anatomické, klinické biochemie a lékařské mikrobiologie.