Letos již po sedmé se v pátek 6. 6. 2014 sejdou v Turnově pacienti, kteří podstoupili v Panochově nemocnici Turnov bariatrickou operaci k léčbě obezity.
Na setkání přijedou nejenom čeští ale i zahraniční pacienti, kteří v průběhu posledních let vyhledali známého chirurga specializujícího se mimojiné na bariatrické operace MUDr. Martina Hrubého. „Bariatrická chirurgie je česky řečeno chirurgická léčba obezity. Zahrnuje několik různých typů chirurgických zákroků, které se schematicky rozdělují do dvou skupin - zákroky obstrukční, tedy bránící příjmu potravy, a malabsorpční, tedy zasahující na úrovni vstřebávání potravy ze střeva,“ popsal chirurg Martin Hrubý.
Jak ale dodal, nemohou lékaři splnit sen o hubnutí každému pacientovi. Cesta k operaci není tak jednoznačná, jak by se mohlo mnohdy zdát. Než je pacient svěřen do rukou chirurga, musí u něho nejprve selhat konzervativní léčba, aby ho následně k zákroku doporučil obezitolog ale i psycholog. „Obecně jsou tyto operace indikované u obezity III. stupně, tedy tam, kde BMI ( Body Mass Index) přesahuje 40, resp. 35 při přítomnosti komorbidit jako cukrovka a hypertenze. U těchto pacientů je jasně prokázáno, že výsledky chirurgické léčby jsou úspěšnější, než konzervativní léčba,“ nastínil MUDr. Martin Hrubý, který spolu se svým týmem v turnovské nemocnici provede více než 250 bariatrických operací ročně. Cestu k němu si nachází nejenom čeští pacienti, ale prakticky i stejný počet pacientů ze zahraničí především Německa a Velké Británie. „V těchto zemích nejsou bariatrické operace hrazeny ze zdravotního pojištění, pacienti si je hradí sami. A my jim můžeme nabídnout tyto operace za výrazně nižší cenu, přitom ve stejně vysoké kvalitě,“ vysvětlil lékař.
Léčba obezity podle Martina Hrubého předpokládá vysokou motivaci pacienta k razantní změně životního stylu. Zároveň s tím upozorňuje, že bariatrické operace samy o sobě nejsou žádným zázrakem, ale pouze nástrojem k dosažení určitého cíle, kdy musí adepti změnit životní styl, životosprávu a zvýšit tělesnou aktivitu. „Proto je nezbytné zdůraznit podíl samotného pacienta na celkovém výsledku. Mezi vhodné adepty tedy nepatří ti, kteří se domnívají, že vše půjde tak říkajíc samo, bez jejich přičinění a bez nezbytných změn životního stylu,“ varoval specialista na bariatrickou chirurgii.
V Panochově nemocnici v Turnově provádí bariatrické operace už více než dvacet let. V 90. letech minulého století začínali lékaři s tzv. fixní bandáží žaludku. „Tato metoda je dnes opuštěna pro vysoký podíl neúspěchu. Na začátku našeho století se potom objevily implantáty pro tzv. nastavitelnou bandáž žaludku, u které byly výsledky významně lepší. Tyto implantáty se zaváděly laparoskopickou technikou,“ vysvětlil MUDr. Martin Hrubý. Vzhledem k tomu, že chirurgie turnovské nemocnice patří mezi lídry v laparoskopické chirurgii, vznikl už v roce 2003 v nemocnici multioborový tým specializující se laparoskopické bariatrické operace. S vývojem nových metod se měnily také prováděné zákroky. „V současné době jsou nejpoužívanějšími výkony tubulizace žaludku a žaludeční bypass. Mezi "nejmladší" operace potom paří tzv. plikace žaludku,“ doplnil chirurg.
Zdravotní rizika anebo případné komplikace, které jsou spojené s každým chirurgickým výkonem, nejsou ochotni podstoupit všichni pacienti. Mohou však v rámci svého hubnoucího programu podstoupit miniinvazivní zákrok, při kterém je jim do žaludku vpraven tzv. nitrožaludeční balon. „Při této metodě je přirozenou cestou do žaludku zaveden balonek, a ten je v žaludku naplněn tekutinou nebo vzduchem. Zabere tedy prostor, a pacient se nemůže tolik najíst. Přes relativně dobrý efekt má tato metoda jednu slabinu - balon je nutno po půl roce vyjmout, a je prokázáno, že více než 70% pacientů ihned začíná nabírat na váze,“ upozornil MUDr. Martin Hrubý. Za komerční lákadlo pak označil metodu založenou na podobném principu tzv. Slim Ball, kdy pacient spolkne látku, která v žaludku nabobtná, a tím opět zabere prostor a vyvolá pocit plnosti, což by mělo zabránit pacientovi jíst. „Efekt této metody je ještě krátkodobější - v originále se doporučuje užívat dvě tablety 3x denně, to znamená, že při prvním přerušení užívání je žaludek prázdný,“ varoval chirurg.
Zdroj: nemlib.cz