Jedním z průjezdních míst letošního druhého ročníku Opel Handy Cyklo Maratonu je i spinální jednotka Krajské nemocnice Liberec (KNL). Závod, při kterém zdolá třicet týmů složených ze zdravých a handicapovaných cyklistů v průběhu 111 hodin celkem 2 222 kilometrů dlouhou trasu, zavítá do liberecké nemocnice v průběhu soboty.
V každém z týmů je alespoň jeden člověk s postižením a každý tým je patronem jednoho člověka s postižením pohybového aparátu, který je těsně po úrazu nebo má psychické problémy způsobené právě úrazem, vysvětlil instruktor soběstačnosti v Krajské nemocnici Liberec Jiří Suchánek, který se sám před lety musel vypořádat s postižením pohybového aparátu. Spolu se svou kolegyní Markétou Kašičkovou bude v sobotu pečovat o všechny týmy, které přijedou do areálu liberecké nemocnice, jako do jednoho z dvaceti průjezdných bodů na trase napříč Českou republikou a Slovenskem.
O tom, že Liberec má v závodě silné zastoupení, svědčí i účast čtyř týmů. Nad jejich organizací bdí Michaela Sůvová, která je kapitánka týmů. Jsem takový kapitán našich kapitánů, neboli koordinátor našich týmů. Není to jen moje práce, máme velké zázemí u našich kamarádů v obchodě sport Bronec, který nám zajistil kompletní servis. Já nad tím vším dohlížím, upřesnila Michaela Sůvová, která bere cyklomaraton zdravých a handicapovaných sportovců jako obrovskou výzvu a obohacení pro všechny. Jedním z rozhodnutí, že toto absolvuji, bylo to, že někomu pomůžu. Tento projekt má pro mne velkou hodnotu. Sice pomáháme handicapovaným, ale leckdy pomůžou oni nám, protože my přehodnotíme svůj životní postoj, vysvětlila maminka dvou dětí na mateřské dovolené, která se v tomto týdnu na čtyři dny stane koučem převážně mužských týmů.
Myšlenkou závodu je spojit dvě skupiny cyklistických nadšenců a vytvořit fungující týmy, schopné spolupracovat i v extrémních podmínkách. Osmi, čtyř nebo dokonce dvoučlenné týmy pojedou i letos čtyři dny a čtyři noci non-stop. Trasu účastníků po celý závod bude sledovat vyhledávací zařízení GPS, které odesílá v krátkých časových intervalech informace o zaznamenané poloze, rychlosti, stoupání, klesání a celkově o trati závodníků. Jejich trasu lze sledovat na interaktivní mapě na webových stránkách www.111hodin.cz.
V závodě nejde ani tak o vítězství jako o šíření myšlenky, že život na vozíku nekončí a lidé handicapovaní i zdraví mohou společně fungovat bez větších problémů. Chceme tímto ukázat veřejnosti, že soužití s handicapovanými není věda, ani disciplína určená lékařům a terapeutům, uzavřel Jiří Suchánek.
Zdroj: nemlib.cz
