Klatovy: Krevní barometr informuje

10 / 01 / 2014

43-krevni-skladKvůli zlepšení informovanosti dárců krve o potřebě jednotlivých krevních skupin vytvořilo transfuzní oddělení Klatovské nemocnice na internetové stránce krevní barometr. Informuje, jakých krevních skupin je v klatovském krevním skladu málo nebo jakých jsou dostatečné zásoby a je tak lepší odběr odložit. Barometr je aktualizován každý pracovní den v ranních hodinách. Doplňuje bezplatnou telefonní linku, kde dárci zjistí informaci na dotaz.

„Spousta pravidelných dárců má internet doma nebo v práci a je pro ně rychlejší a jednodušší si najít informaci tam, než k nám volat,“ vysvětluje vznik krevního barometru vedoucí lékařka transfuzního oddělení Jana Zítková. Odkaz na barometr je přístupný z hlavní stránky webu nemocnice www.klanem.cz nebo na adrese www.klanem.cz/krev.

Informovat dárce o potřebě krve a ovlivňovat tím odběry je pro nemocnici důležité. Spotřeba jednotlivých skupin není konstantní, ale kolísá. Rozličná je tak i potřeba odběrů. Když je nějaké krevní skupiny nedostatek, vyzve nemocnice pomocí barometru nositele této skupiny, aby přišli co nejdříve. Když jsou naopak u krevní skupiny dostatečné zásoby, informuje barometr, aby její nositelé odběr odložili.

„Expirační doba odebrané krve je šest týdnů. A my nechceme brát krev, když je pravděpodobné, že by nestihla být užita v expirační lhůtě a přišla by vniveč. Odběrem se dočasně oslabuje organismus a bylo by nezodpovědné mrhat každou možností odběru vzhledem k tomu, že darovat krev lze nejvýše čtyři- až pětkrát do roka. Pak se může, že dárci, jejichž krev prošla zbytečně expirační lhůtou, nemohou akutně pomoci,“ vysvětluje Jana Zítková.

Informaci o potřebě krevních skupin v Klatovské nemocnici mohli dárci před návštěvou oddělení dosud zjistit dotazem na lince 800 292 700. To je možné i nadále. Ne každý toho ale využívá. Někdy přijdou dárci „na slepo“ ale někdy i na výzvu v médiích, že je nedostatek všech krevních skupin. To se ale zpravidla netýká krevního skladu Klatovské nemocnice, ale plzeňského. Někdy tak přijdou i dárci, jejichž krve je v Klatovech zrovna dostatek. „Drtivá většina dárců poskytuje krev nezištně, chce tím pomoci druhým a často přichází ve svém volném čase. Každého si vážíme. Je proto těžké dárce žádat, aby přišel jindy, i když je to pro dobro věci,“ dodává vedoucí lékařka Jana Zítková. Barometr má tyto případy ještě více minimalizovat.

Klatovské transfuzní oddělení zásobuje krví jak Klatovskou nemocnici, tak i nemocnice v Domažlicích a Sušici. Z těchto regionů pochází i dárci. Oddělení má téměř dva tisíce pravidelných či opakujících se dárců a provádí až pět tisíc odběrů ročně. Na počet obyvatel je to velké číslo a svědčí o odpovědnosti lidí v regionu a vůli pomáhat potřebným. Je to i díky dobré spolupráci s Českým červeným křížem, který dělá osvětu, pomáhá s náborem dárců a též s odběry mimo klatovskou nemocnici. Pracovnice oddělení objíždí v pravidelných intervalech dalších 11 lokalit. Termíny výjezdů jsou dané rok dopředu. Transfuzní oddělení připravuje jak klasické transfuzní jednotky tak i deleukotizovanou krev bez bílých krvinek nebo plazmu. V případě potřeby vypomáhá svými zásobami i dalším nemocnicím.

 Zdroj: nemkt.cz

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace