foto: agel.cz/MUDr. Aleš Havlíček
Nový model angiolinky pro invazivní léčbu poruch srdečního rytmu mají jako první v Čechách a teprve druzí v České republice odborníci z Kardiologického centra AGEL v Pardubicích. Specializované pracoviště díky nejmodernější generaci angiografických přístrojů rozšiřuje své léčebné spektrum a zároveň má v plánu navýšit počet invazivních arytmologických léčebných výkonů.
Nový přístroj Philips Azurion 7 nahradil v pardubickém kardiocentru starší vybavení, které zde dobře sloužilo řadu let. „Jeho amortizace si v současné době ale vyžádala nutnou obměnu za nové modernější zařízení,“ uvedlna začátek MUDr. Aleš Havlíček, vedoucí lékař pracoviště invazivní arytmologie Kardiologického centra AGEL v Pardubicích.
Philips Azurion 7 je inovativní platforma na poli intervenční kardiologie vyvinutá ve spolupráci s předními odborníky z nemocnic po celém světě. Slouží k obrazovému navádění při diagnostických a invazivních léčebných zákrocích. „Jde o naprostou špičku v oboru. Slouží k obrazovému navádění při diagnostických a invazivních léčebných zákrocích. Přístroj významně usnadní operatérům práci, zkrátí a zpřesní zákrok,“ říká Aleš Kraina z českého zastoupení společnosti Philips.
Nejmodernější angiolinka za 18 milionů korun má mimořádný přínos pro zdravotníky i pacienty. Díky zlepšené kvalitě obrazu lze vyhodnocovat i ty nejmenší detaily, unikátní technologie ClaritylQ výrazně redukuje radiační zátěž. Během operace dochází jen k minimální dávce záření potřebné pro provedení výkonu.
Zvýšila se také nosnost vyšetřovacího stolu na 250 kilogramů (původní měl 140 kg) a lékaři tak mohou vyšetřit i silně obézní pacienty, jejichž počet v posledních letech stoupá. „Celá řada hardwarových a softwarových inovací zrychluje a zefektivňuje pracovní postup, což v důsledku znamená zkrácení jednotlivých výkonů, zvýšení celkového počtu výkonů, zlepšení komfortu pro zdravotnický personál i pro pacienty. Centralizované ovládání systému Azurion dále umožňuje radiologickým laborantům asistovat lékařům během zákroku mimo operační sál a snížit tak na absolutní minimum radiační zátěž, které jsou při práci vystaveni. Zároveň je zabezpečena větší sterilita operačního prostoru,” pokračuje vedoucí lékař Aleš Havlíček.
Technologická modernizace v podobě stropní angiolinky si vyžádala v Kardiologickém centru AGEL Pardubice stavební úpravy za zhruba 1,5 milionu korun. Konkrétně rekonstrukci antistatických podlah, klimatizace, osvětlení sálu a operačního pole a v neposlední řadě také úpravu stropu, kudy je vedena veškerá kabeláž a lékaři tak mají nově přístup k pacientovi z obou stran vyšetřovacího stolu. „Rekonstruovaný elektrofyziologický sál je určen obecně k diagnostice poruch srdečního rytmu a speciálně ke katetrizační (ablační) léčbě těch poruch srdečního rytmu, jejichž společným rysem je abnormálně rychlá srdeční frekvence, takzvané tachyarytmie. Farmakologická léčba tyto arytmie trvale nevyléčí, pouze s různou efektivitou zmírňuje potíže pacienta a snižuje po jistou dobu frekvenci obtíží. Samozřejmě léky mohou mít také řadu vedlejších nežádoucích účinků,” vysvětluje MUDr. Aleš Havlíček s tím, že invazivní arytmologické léčebné výkony jsou časové náročné.
„Na původním rentgenovém přístroji jsme prováděli přibližně 300 výkonů ročně, na nové angiolince bychom chtěli zvýšit počty v příštím roce o 25 procent. Jsem rád, že můžeme našim pacientům s poruchami srdečního rytmu nabídnout léčbu pomocí nejmodernějšího přístroje na trhu,” uzavírá vedoucí lékař.
Kardiologické centrum AGEL Pardubice je superspecializované kardiologické pracoviště, které se nachází v areálu pardubické nemocnice. Je zaměřeno především na diagnostiku a intervenční léčbu ischemické choroby srdeční, diagnostiku získaných i vrozených srdečních vad, diagnostiku ostatních srdečních onemocnění (kardiomyopatie, primární plicní hypertenze), diagnostiku a léčbu poruch srdečního rytmu, implantace kardiostimulátorů a implantabilních kardioverterů-defibrilátorů, srdeční elektrofyziologii, katetrizační radiofrekvenční ablace, následné sledování pacientů po těchto zákrocích.