Jihočeský kraj: Hejtman Martin Kuba milým Jihočechům

Jihočeský kraj: Hejtman Martin Kuba milým Jihočechům
foto: www.kraj-jihocesky.cz/Hejtman Martin Kuba
26 / 05 / 2021

Milí Jihočeši, tak tady je zase pravidelný přehled, jak očkujeme v tomto týdnu. A dneska navíc s obrázkem toho, co znamená navyšování počtu druhých dávek v dalších týdnech.

Takže tento týden máme k dispozici vakcíny od Pfizer 27 480 dávek a Modernu v počtu 4 300 dávek. Na druhé dávky v našich OČKÁCH potřebujeme z Moderny 2 300 a 2 000 dáme opět praktickým lékařům. Vakcíny Astra Zeneca máme tento týden 1 000. Celkem tedy 32 780 vakcín.

 

V těchto dnech už je vidět to, na co jsem už déle upozorňoval. Mnohem víc z dodaných vakcín musíme použít na druhé dávky, takže očkování trochu zpomaluje. Třeba tenhle týden na druhé dávky potřebujeme cca 16 tisíc vakcín. 12 900 Pfizeru, 2 000 Moderny a 1 000 Astra Zenecy.

 

Tento týden zvládneme nově naočkovat prvními dávkami 16 500 Jihočechů. A to 14 500 v našich OČKÁCH a 2 000 u praktických lékařů.

 

Registrovat se mohou už další kategorie 35+ a 30+. Pořád se mohou registrovat i všichni z vyšších věkových kategorii a systém dál řadí lidi podle věku. Je tedy logické, že teď může být čekání na termín o něco delší. Prostě pokud jsme v minulých týdnech měli na první dávky 30 000 a teď 16 000, tak je ta matematika jasná. Není to kapacitou OČEK, je to prostě dodávkami vakcín.

 

Abyste si uměli udělat představu, jak rychlost očkování ovlivňuje počet druhých dávek, které musíme podat, udělali jsme pro Vás s kolegy takový obrázek. Na ose x jsou dny, na ose y počty podaných dávek, ty vždy vychází z počtu, které dostaneme (červená čára). Modrou barvou jsou vyznačeny první dávky, tedy počty nově očkovaných. Zelenou jsou naopak druhé dávky, tedy přeočkování. Žlutý rámeček ukazuje minulé týdny, kdy jsme si díky posunutí druhých dávek na 42 dnů užívali to, že veškeré týdenní dodávky jsme mohli použit na první dávky. Ty plochy jsou celé modré. V následujících týdnech vidíte, jak více plochy zabírá zelená barva, tedy druhé dávky a na první, tedy modrou barvu, zbývá mnohem méně. To je prostě dáno množstvím vakcín, které dostáváme do kraje. Není to problém kapacity OČEK, ta je pořád ještě větší. Tohle neumíme změnit, pokud nebudeme dostávat více dávek vakcín.

 

Faktor, který také zásadně ovlivňuje to, jak dlouho čekáte na vakcínu, je také procento lidí, kteří se v určité věkové skupině přihlásí. Třeba ve věku 40-50 let je 103 000 Jihočechů. Pokud se rozhodne očkovat 80 % lidí, bude to prostě trvat déle, než naočkovat 40 %. Ale z pohledu ochrany společnosti je lepší dosáhnout co největšího proočkování.

 

Tak pokud teď čekáte o pár dní déle, než bylo zvykem v minulých týdnech, tak se na nás nezlobte. Je to prostě dáno dodávkami vakcín.

 

www.kraj-jihocesky.cz

Tagy článku