foto: www.zhkhk.cz/Spánkové centrum
V rámci oddělení ORL Oblastní nemocnice Jičín nově funguje Centrum spánkové medicíny, které řeší poruchy dýchání ve spánku. Stalo se jedním z mála pracovišť, které umí řešit problém nejen operací, ale i použitím podpůrného ventilačního přístroje. Ten pacientům s diagnostikovaným apnoickým syndromem upraví lékař na míru tak, aby zajistil ve spánku pravidelné dýchání.
Spánková poradna funguje v jičínské nemocnici na oddělení ORL již více než 15 let. Vyhledávají ji pacienti, kteří mají problémy s chrápáním nebo nepravidelným dýcháním ve spánku, tzv. apnoe. Dosud lékaři vyšetřením diagnostikovali daný problém a následně ho řešili chirurgickým zásahem v dýchacích cestách. Nově ale pracoviště získalo akreditaci k léčbě speciálním ventilačním přístrojem, který pacientům pomáhá ve spánku pravidelně dýchat. Stalo se tak Centrem spánkové medicíny. „Dosud jsme museli indikované pacienty posílat do okolních plicních pracovišť či specializovaných center, kde jim mohli přístroj zajistit. Nyní ale máme možnost i my v naší poradně tzv. přetlakovou ventilaci zapůjčit a správně nastavit pacientovi na míru,“ říká primář ORL oddělení MUDr. Pavel Strejček.
Syndrom obstrukční spánkové apnoe charakterizuje přítomnost opakovaných a nekontrolovaných zástav dechu, kdy dochází k nedostatečnému okysličení krve a následné stresové reakci spojené třeba s nežádoucím zvýšením krevního tlaku. Důvodem bývá nejčastěji obstrukce v horních cestách dýchacích, kdy dochází ke kolapsu tkání, které se na sebe jednoduše nalepí a znemožní volně dýchat. Tento stav je možné řešit právě buď chirurgicky, nebo přetlakovou ventilací. „Jde o nosní nebo celoobličejovou masku, kterou má pacient ve spánku napojenou hadicí ke kompresoru. Přístroj vytváří přetlak vzduchu a rozevírá kolabované dýchací cesty a zároveň tlumí chrápání. Zpravidla si jej pacient vyzkouší jednu noc na našem oddělení a pak mu ho půjčíme ještě alespoň na týden domů. Na dálku přístroj sledujeme a nastavujeme na míru. Pokud jsou dechové parametry v pořádku a tento způsob podpory dýchání pacientovi vyhovuje, zašleme požadavek příslušné zdravotní pojišťovně, která přístroj zafinancuje, resp. zajistí jeho dlouhodobé používání,“ vysvětluje postup MUDr. Radek Holouš, který se stal garantem centra jako akreditovaný lékař. Poté stačí přijít jednou za rok s přístrojem na kontrolu a vyměnit si část příslušenství.
„Zájem o přístroj je velký a bohužel převyšuje naši personální kapacitu. Rádi bychom k nám přijali nové lékaře, kteří by náš tým vhodně doplnili. Naše oddělení má totiž širokou spádovost. Jezdí k nám pacienti nejen na vyšetření, ale i na složitou operativu, provádíme chirurgii onkologických pacientů, traumatologii a celou řadu specifických operačních zákroků,“ dodává primář ORL oddělení MUDr. Pavel Strejček. V tuto chvíli pečuje centrum přístrojovou léčbou zhruba o 4-5 pacientů měsíčně.
www.zhkhk.cz
Tagy článku