V dětské léčebně Vesna v Janských Lázních pracuje už víc než půl roku psycholožka Martina Hesová. Pomáhá v komunikaci dětem a s dětmi, poskytuje pomoc lékařům v nastavení správné léčby, sestřičkám a fyzioterapeutům, a také rodičům nemocných dětí. Léčebna je jedinečná v péči o děti s nemocemi pohybového aparátu, po úrazech a ortopedických operacích, po onkologické léčbě, s nervovými a nervosvalovými onemocněními, jako jsou obrny, či s onemocněním dýchacího ústrojí.
„Od června loňského roku jsem k dispozici všem pacientům dětské léčebny. Děti bývají nejčastěji poslány ošetřujícím lékařem; častým požadavkem bývá posouzení intelektové úrovně. Zejména u dětí se zhoršenými vyjadřovacími schopnostmi dochází často k podhodnocení. Někdy mi přivedou malého pacienta samy zdravotní sestry. Důvodem může být stesk po domově či špatná adaptace na prostředí lázní,“ vysvětlila psycholožka.
Do komunikace s nemocnými dětmi jsou samozřejmě zapojeni rodiče dětí. „Nikdo nezná dítě lépe, než jeho rodiče, proto hovořím také s nimi. Dávám tedy do kontextu pozorování dítěte s informacemi od maminky, tatínka nebo jiného doprovodu dítěte,“ uvedla Martina Hesová, která se také chodí podívat na práci při ergoterapii, nebo přímo při cvičení. „Sleduji, jak dítě spolupracuje s terapeuty. Potom se mohu spolehlivěji rozhodnout, jaký postup doporučit.“
Pomoc poskytuje psycholožka i rodičům dětí. „Poradím, jak přistupovat k dítěti a jak také zvládat sociální vztahy s okolím. Bez ohledu na typ či závažnost postižení bývá nejčastějším problémem agresivní chování vůči rodičům, které mívá za příčinu právě nevhodná komunikace. Snažím se pomoci všem, kteří za mnou přijdou, případně doporučím další psychologickou péči“.
Podle Martiny Hesové je potřeba, aby se na stanovení pravidel chování podílelo samo dítě. Uvedla příklad, kdy její pomoc vyhledala maminka, která byla v lázních se svým desetiletým synem. Jinak vřelé rodinné vztahy u nich narušovaly každodenní konflikty ohledně plnění chlapcových povinností, ať už se jednalo o rehabilitační cvičení či tři drobné domácí práce, které měl za povinnost. „Chlapec měl rád matematiku a různé technické nákresy. Spočítali jsme si tedy, kolik času mu povinnosti zaberou, pokud je splní bez odmlouvání, a jak dlouho trvají, pokud jejich vykonání předchází vymlouvání, odmlouvání a hádky. Celkový rozdíl činil za měsíc téměř 48 hodin,“ popsala psycholožka a dodala: „Když jsem se chlapce ptala, co mohl dělat, kdyby měl dva dny v měsíci navíc, odpověděl, že by chtěl mít den, kdy by se mohl věnovat vlastním zájmům a nebyl u toho nijak vyrušován. Vzhledem k tomu, že se jednalo o splnitelný požadavek, společně i s maminkou jsme se dohodli, že když budou po dobu 14 dnů plněny povinnosti bez obtíží, může následovat jeden „úplně volný“ víkendový den.“
Dětská léčebna Vesna dlouhodobě patří mezi zařízení poskytující komplexní terapii pro děti od tří měsíců věku do osmnácti let a vedení lázní jej neustále obohacuje o nejmodernější rehabilitační přístroje, metody a přístupy. Od loňského roku navíc disponuje dalšími novými přístroji roboticky asistované rehabilitace.