iRozhlas.cz: Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice: Zatím se držíme. Nedostatek remdesiviru není zásadní problém

iRozhlas.cz: Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice: Zatím se držíme. Nedostatek remdesiviru není zásadní problém
foto: mujrozhlas.cz/MUDr. David Feltl, primář VFN
06 / 10 / 2020

Podle posledních dat ministerstva zdravotnictví je v Česku s koronavirem hospitalizováno 1242 lidí, z toho 265 je v těžkém stavu. Za poslední dva týdny číslo vzrostlo více než dvojnásobně, některé nemocnice proto ruší plánované zákroky, protože počítají s tím, že část lůžek obsadí pacienti s onemocněním covid-19.

O současné situaci ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze na Radiožurnálu mluvil její ředitel David Feltl.

V současné době omezují plánované zákroky zdravotníci v Jihlavě, v Olomouckém kraji nebo v pražské Nemocnici Motol. Jaká je teď situace ve Všeobecní fakultní nemocnici?

U nás je teď situace taková, že máme 30 pacientů hospitalizovaných (s koronavirem, pozn. red.), z toho jedna třetina je ve stavu vážnějším. Zatím se držíme, neomezujeme plánovaný provoz, je to trošku natěsno, ale v tuto chvíli jsme ještě schopní udržet provoz v normálu.

 

Zásoby léku remdesivir se v minulém týdnu zúžily, už přišly nové dodávky?


Remdesivir přišel, už ho máme pro celou Českou republiku, asi pro 300 pacientů. Myslím, že tohle není zásadní problém v tuto chvíli. 

Na sociálních sítích se objevily informace, že menší nemocnice, třeba ve Středočeském kraji, údajně už pro pacienty nemají místo, a když je chtějí poslat do některých z těch větších nemocnic v Praze, tak že je odmítají. Máte nějaké podobné informace?


To jste mi hezky nahrál, já mám spoustu opačných příkladů. Myslím, že v tuhle chvíli, kdy je těch pacientů opravdu hodně, ale v tom vážném stavu je jich relativně malý podíl, ne malé množství, ale malý podíl, tak zkrátka a dobře se musí zapojit všechny nemocnice.

To, co zmiňujete, byla jedna výměna názorů na twitteru, konkrétně mezi Fakultní nemocnicí Motol a Nemocnicí Hořovice, která mimochodem skončila tím, že ten pacient tam byl vyléčen, takže v zásadě si myslím, že se o něj ta nemocnice postarala dobře. 

V tuto chvíli, kdy pacientů přibývá, je potřeba, aby se zapojili všichni. Nejde jen koukat do fakultních nemocnic a říkat jim, aby braly pacienty. Takhle to fakt nemůže fungovat.

Celý rozhovor najdete zde:

//www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vseobecna-fakultni-nemocnice-druha-vlna-koronaviru_2010061019_ada

Tagy článku