iROZHLAS: Šéf lékařů: Nakažených je přes 13 tisíc zdravotníků, a lidé přesto chodí nakupovat na náplavku bio mrkev

iROZHLAS: Šéf lékařů: Nakažených je přes 13 tisíc zdravotníků, a lidé přesto chodí nakupovat na náplavku bio mrkev
foto: Archiv redakce/iROZHLAS
26 / 10 / 2020

Koronavirem se nakazilo 13 100 zdravotníků. Pro Radiožurnál to v pondělí řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Zatímco zdravotníci v některých českých nemocnicích mají podle něj plné ruce práce, lidé vyrazili o víkendu nakupovat do centra Prahy na náplavku. „Mám pocit, že žiju v paralelním světě,“ dodal. Žádost o pomoc podle něj zatím vyslyšelo 25 lékařů, kteří se chtějí vrátit do Česka ze zahraničí.

Kolik lékařů, kteří v minulosti odešli pracovat do zahraničí, už nabídlo pomoc Česku?

Bylo by naivní očekávat, že se nám vrátí tisíce lékařů, kteří v uplynulých letech do zahraničí odešli. Na moji výzvu zareagovalo 25 kolegů. Jsou to vesměs lékaři, kteří mají zkušenost s ošetřováním těžkých pacientů s covidem-19, ať už ze své práce ve Francii, Německu, či ve Švýcarsku.

Nyní čekáme na to, až ministerstvo zdravotnictví zúřaduje celou agendu, protože Česká lékařská komora má určité kompetence, ale nemůžeme lékařům dát tu potřebnou garanci, že zde budou například pojištění, třeba jim zajistit nějakou mzdu, protože na čas opustí své zaměstnání. Není to úplně jednoduché, ale věřím, že ministerstvo zdravotnictví tento týden tu agendu nějak zúřaduje.

Jaký je postup u takových lékařů? Musí splnit v Česku nějaké podmínky pro práci v nemocnicích? Kdo rozhoduje o tom, do jaké nemocnice případně půjdou pracovat? Na jak dlouhou dobu?

Lékařům radíme, aby kontaktovali nemocnici, kterou si sami vyberou. Většinou je to ta nemocnice, ve které dříve pracovali, kde mají nějaké známé a nějaké vazby. Ale základní administrativu musí zajistit stát. Neměl by to být problém, protože jsou to kolegové, kteří mají kvalifikaci, pracují v zemích Evropské unie. Jsou členy lékařské komory například ve Francii. Takže pro nás jako pro komoru není žádný problém dát jim status hostujícího lékaře, ale jak říkám, teď na tom opravdu musí zapracovat ministerstvo zdravotnictví, protože Česká lékařská komora nemůže suplovat stát.

Celý rozhovor najdete na

//www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-cesko-v-cesku-cr-nakazeni-lekari-sestry-zdravotnici-clk-kubek_2010260928_ako

Tagy článku