iROZHLAS: Lékař z první linie: Na konci sil se necítím, vydržet musíme ještě dlouho. Na frontě jsme teď my všichni

iROZHLAS: Lékař z první linie: Na konci sil se necítím, vydržet musíme ještě dlouho. Na frontě jsme teď my všichni
foto: irozhlas.cz/repro/MUDr. Hynek Bartoš, KZ, a.s.
01 / 11 / 2020

Pacientů má výrazně víc než na jaře, na konci sil se ale necítí. „Jsem nastavený tak, že jsme teprve na začátku a že bude potřeba vydržet ještě dlouho,“ říká vedoucí lékař JIP infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Hynek Bartoš.

V rozhovoru pro iROZHLAS.cz vysvětluje, kdy je pro lidi s covidem nejvyšší čas na zavolání záchranky, jak léčba probíhá, a popisuje i následky infekce, které mohou být dlouhodobé či dokonce doživotní.

 

Začátkem října jste spolu s kolegy inicioval veřejnou Výzvu z první linie, kde píšete, že „nálada v týlu je diametrálně odlišná od situace na frontě – to se od jara hodně změnilo“. Kapacity českých nemocnic se od té doby dál plní, přibývá nakažených mezi zdravotním personálem, provoz některých oddělení se proto omezuje. Jak vy osobně poslední týdny prožíváte? Dá se to vůbec srovnávat s tím, co jste jako „lékař v první linii“ prožíval na jaře?
Na jaře byla situace pro nás všechny samozřejmě úplně nová. Strach měla nejen veřejnost, ale možná i zdravotníci –že se nakazí, že budou mít těžký průběh nebo z toho, že nastane „italský scénář“. Strach byl podvědomě v nás všech. Pokud použiji vojenskou terminologii, je samozřejmě mnohem horší čelit neznámému nepříteli a zároveň mnohem těžší léčit nemoc, kterou vidíte poprvé nebo teprve po několikáté v životě.

Jaro pro nás bylo určitě velkou lekcí. Troufnu si ale tvrdit, že jako zdravotníci se teď nebojíme, navíc máme opravdu dostatek ochranných pomůcek. Víme, že i když se budeme s covidovými pacienty setkávat den co den, nakazit se nemusíme, pokud se budeme dobře chránit. V tomto ohledu je pro nás situace komfortnější. Pacientů je ale v současnosti jednoznačně mnohem víc a v souvislosti s tím je samozřejmě i víc práce.

Pociťujete sám na sobě určitou vyčerpanost, unavenost? Ty poslední týdny přeci jen musejí být náročné a další těžké týdny vás ještě čekají…
Osobně se unavený, ani vyčerpaný zatím necítím. Už nějakou dobu dobře víme, že podzim a zima budou náročné, jsem proto nastavený tak, že jsme teprve na začátku a že bude potřeba vydržet ještě dlouho. Druhou věcí je i to, že jsme v létě, jako většina lidí, měli možnost čerpat dovolenou. Mohli jsme si odpočinout a načerpat sílu, osobně se tedy na konci sil necítím.

Jak je to v současnosti s kapacitou na vašem oddělení? Máte stále volná lůžka?
Volná lůžka máme, ale za cenu toho, že se volná kapacita vytváří v rámci celé nemocnice. Některá oddělení se mění v covidová oddělení a jednotky intenzivní péče se mění v covidové jednotky intenzivní péče. Ve velkých nemocnicích, jako je ta naše, to zatím stále ještě jde. Myslím ale, že v menších nemocnicích v regionech může být situace už opravdu hraniční – soudím tak alespoň podle toho, co člověk slyší v médiích. Druhým faktorem je pak nakažený personál.

Celý rozhovor zde:

//www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-hynek-bartos-nemocnice-usti-infekcni-jip-rozhovor-covid-19-nasledky_2011010600_eku

Tagy článku