Na otázky související s prevencí a léčbou nemocí z nachlazení odpovídá MUDr. Miroslav Černý z Centra analytické a nekonvenční medicíny v Brně.
S nadcházejícími chladnými podzimními dny přibývá respiračních infekcí u dětí, a rodiče se tudíž zajímají o jejich prevenci. V lékárnách se objevila novinka na bázi propolisu E.P.I.D., můžete nám říci, jaké má účinky?
Tradičně se propolis používal obdobně jako antibiotika, neboť se u něj prokázalo protibakteriální působení. Tento mechanismus je de facto tentýž jako u antibiotik, je založen na narušení stěny bakterie a jejím zničení. Propolis však navíc působí také protivirově a nedávno bylo vědecky prokázáno další, imunomodulační působení propolisu. Jeho podstata je taková, že na jedné straně dochází ke stimulaci protiinfekční imunity proti bakteriím a virům a na straně druhé k regulaci nežádoucích hyperaktivních imunitních reakcí.
Proč se propolis dosud nepoužívá například u dětí. Vždyť, jak říkáte, podporuje imunitu, působí proti patogenním bakteriím a také protivirově?
Využití propolisu například v případě respiračních infekcí u dětí brzdil jeho alergenní potenciál. Teprve italská firma Specchiasol vyvinula jedinečný biotechnologický postup, který eliminuje alergenní frakci propolisu, přičemž jsou zachovány látky zajišťující jeho prospěšné účinky. Na tento krok navazuje eliminace vosků, mastných kyselin, triglyceridů a pylů, a proto jsou účinné látky organismu dostupné. Výsledný nealergenní produkt je označován zkratkou E.P.I.D. (Extrakt Propolisu Izolovaný Disperzní). Uvedený biotechnologický postup byl patentován pod názvem Process for obtaining non-allergic propolis.
Propolis E.P.I.D. je tedy využitelný v pediatrii?
Ano, propolis E.P.I.D. je využitelný nejen u dospělých, ale především u dětí. Italští pediatři ho označují za přírodní antibiotikum, na které nebyla doposud zaznamenána rezistence. Jeho využití v pediatrii může snížit odolnost (rezistenci) patogenních bakterií na klasická antibiotika, která dnes vzniká díky jejich mnohdy zbytečnému užívání. Je známo, že příliš časté a ne vždy opodstatněné užívání antibiotik významně zvyšuje rezistenci mikroorganismů a ve svém důsledku vede k neúspěchu léčby závažných mikrobiálních infekcí. Jinak řečeno, když si pomůžeme propolisem v prevenci lehkých infekcí, udrží si klasická antibiotika účinnost na skutečně závažné infekce, kdy se bez nich neobejdeme.
Existuje klinická studie, která prokazuje pozitivní efekt propolisu u dětí?
Příkladem může být kombinace použitá v randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii, v níž byl pro zesílení imunostimulačního působení propolis kombinován s extraktem z echinacey a s vitaminem C. Do studie bylo zařazeno 430 dětí ve věku 1-5 let. Výsledky ukázaly, že dvanáctitýdenní podávání popsané kombinace významně snížilo výskyt respiračních infekcí, zánětů středního ucha a významně se také snížila spotřeba antibiotik.
Nastává rizikové období nemocí z nachlazení, chřipek a angín. Co tedy doporučujete rodičům, aby jejich děti nebyly nemocné?
Existuje celá řada postupů, nicméně preferuji zkušenosti italského kolegy profesora Briga, jak je prezentoval nedávno na konferenci v Praze. Jde o preventivní užívání přípravku Prevapis, který obsahuje propolis E.P.I.D., echinaceu, vitamin C a další přírodní látky, jež své účinky vzájemně zesilují. Doporučuji 1 lžičku sirupu (nebo 1 sáček) denně, a to od září dlouhodobě (minimálně po dobu 2-3 měsíců) již od 3 roků věku dítěte. Tento postup významně přispěje k posílení imunitního systému dětí navštěvujících předškolní a školní zařízení. Uvedený přípravek je ideální kombinovat s přípravkem Gunaprevac v dávkování 1 dóza pelet jedenkrát týdně od 2 let věku dítěte (dříve na základě doporučení pediatra). Daná kombinace stimuluje sníženou imunitu a chrání sliznice před vstupem virů a bakterií do organismu, zahrnuje účinnou prevenci viróz včetně chřipky a ochranu před následnými bakteriálními komplikacemi, jako je např. zánět středního ucha a bronchitida.
zdroj: inPHARM Clinic Brno