INFO.cz: Respektujte pravidla, radí Čechům italská spisovatelka de Concini

INFO.cz: Respektujte pravidla, radí Čechům italská spisovatelka de Concini
foto: Archiv redakce/INFO.cz logo
12 / 10 / 2020

Současné šíření nákazy nemoci COVID-19 v Česku už se hodně blíží tomu, co na jaře zažívala severní Itálie. Wolftraud de Concini, italská spisovatelka, která se narodila v roce 1940 v Radvanicích u Trutnova, v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje, v čem vidí podobnost vývoje v obou zemích a na co by se Češi měli připravit.

Od roku 1964 žijete v italském Trentinu. V březnovém rozhovoru pro INFO.CZ jste říkala, že Italové velmi těžce nesou, když na ně zbytek Evropy podle nich zcela neprávem pohlíží jako na národ, který svou nedisciplinovaností přispěl k rozšíření koronaviru na kontinentu. Nyní je řada zemí, zejména Česko, v podobné pozici jako na jaře severní Itálie. Cítí Italové určité zadostiučinění?

Ne, Italové rozhodně nejsou rádi, ani se škodolibě neusmívají nad tím, že jiné země jsou nyní zasaženy koronavirem jako dříve Itálie. Zlomyslná radost není nic, co by bylo v italské povaze. Italové, jak je znám, jsou v naprosté většině velmi citliví lidé, kteří na utrpení druhých reagují s velkou mírou lidskosti a porozumění. Pouze snad lze říci, že jiné národy byly s tehdejší kritikou Itálie trochu uspěchané. To je dnes už jisté.

Mluví se v Itálii v této souvislosti speciálně o České republice, kde se dnes nákaza šíří takřka nejrychleji v Evropě?

To bych neřekla. Česká republika není zemí, o níž by se dnes v souvislosti s koronavirem mluvilo v Itálii nejvíce. O tom, jak probíhá nákaza v Česku, je ve skutečnosti informováno poměrně málo lidí.

A ti, co jsou informováni – rozumějí Čechům a jiným národům, že se nepoučili z italské skutečnosti a uvolnili protiepidemická opatření příliš brzy?

Ano, Italové v tomto ohledu zřejmě Čechům rozumějí. Z italské situace se totiž v podstatě nepoučil vůbec nikdo. I v Itálii nyní zaznamenáváme nový nárůst počtu nákaz. A to také možná kvůli tomu, že se koronaviru přestává bát řada mladých lidí, kteří se večer hromadně scházejí na ulicích nebo obecně zapomínají na pravidla. Ale od nynějška vláda schválila přísnější kontroly a pokuty za porušování těchto pravidel.

Celý rozhovor najdete na: 

info.cz/zpravodajstvi/cesko/respektujte-pravidla-radi-cechum-italska-spisovatelka-de-concini

Tagy článku