Hejtmanka Jihočeského kraje: Jsme k sobě ohleduplnější a vlídnější

Hejtmanka Jihočeského kraje: Jsme k sobě ohleduplnější a vlídnější
31 / 03 / 2020

Ivana Stráská průběh epidemie v kraji nedramatizuje, ale ani nepodceňuje. Situace v distribuci ochranných pomůcek není nikde ideální. Jihočeský kraj má relativně dost nemocnic a zdravotnických zařízení, o které je třeba se postarat. Zdravotnictví přežije, musí. Vysvědčení ale celému vedení kraje nakonec vystaví obyvatelé kraje, voliči. Přes pozitivní, vstřícné a ohleduplné vztahy, které možná teprve objevujeme, nebo si po dlouhém čase připomínáme.

Poděkoval vám zatím někdo za vaši práci?

Ano, musím říct, že ano. Až mě to někdy dojímá. Mám pocit, že tato záležitost přispěla k tomu, že jsme k sobě ohleduplnější a vlídnější. Kéž by nám to vydrželo. Zároveň ale to, že mi někdo poděkuje za odvedenou práci neznamená, že nemohu udělat nějakou chybu.

Co aktuálně doporučíte občanům - klid a rozvahu, šít roušky, nevycházet...?

Já si myslím, že v této chvíli je důležité skutečně zachovat zdravý rozum, zbytečně nevycházet na veřejnost, věnovat se tomu, co máme rádi a na co jsme neměli čas a věnovat se především rodině. My jsme si v tom zběsilém tempu, nyní mohu říct už doby minulé, zvykli žít vedle sebe a ne spolu.

Někteří opoziční politici poukazují na Maďarsko, hejtman sousední Vysočiny také uvažuje o pomoci armády. Myslíte, že tak kritická situace může nastat? Máte v kraji jadernou elektrárnu, například.

Já nemohu hodnotit situaci v Maďarsku, každý se rozhoduje specificky dle situace a své mentality. Pokud pan hejtman Vysočiny požádal o pomoc armádu, učinil tak pro to, že se dostal do situace v zařízení, kde byli nakaženi klienti i personál. Zkrátka potřeboval pomoci s péčí o klienty, u nichž prostě převoz někam byl nerealizovatelný. Nevylučuji, že taková situace může nastat i u nás, že se obrátíme na složky IZS s žádostí o pomoc.

 Autor: Jan Hovorka

Tagy článku