Hejtmanka Ivana Stráská: Situace není jednoduchá. Musíme se opět ukáznit

Hejtmanka Ivana Stráská: Situace není jednoduchá. Musíme se opět ukáznit
16 / 04 / 2020

Jihočeští zdravotníci a hygienici konstatují stabilizaci šíření nákazy a dny, kdy kolonka „úmrtí“ zůstává prázdná. Na druhou stranu se přes varování, ba prosby objevily incidenty, nebezpečné situace, kdy lidé varování nedbali a mělo to následky. Na nebezpečí podobného chování a nutnost udržovat kázeň a ohledy ve všech směrech poukazuje hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská:

Co jsou pro vás nejvíc překvapivé "vedlejší" následky epidemie? 

Mě, musím říct, velice překvapila solidarita a disciplinovanost našich lidí, která tu od počátku této pandemie panuje. Mám pocit, že jsme se všichni semknuli a začali jsme myslet více na ty druhé, než na sebe. No, a druhé překvapení nastalo o Velikonocích, kdy jsme, na druhou stranu, velmi rychle podlehli pocitu euforie z toho, že se možná něco uvolní, že je krásné počasí a začali jsme se, bohužel, chovat trochu nezodpovědně. Já jen pevně doufám že nebudeme nepříjemně překvapeni během dalších 10 dnů a věřím, že se dokážeme opět ukáznit, protože ta situace stále jednoduchá není.

Budou se v dohledné době nemocnice JčK vracet k normálním zákrokům a ošetřením?

Ve středu na Krizovém štábu JčK, kde je zdravotnictví pravidelně jedním z projednávaných bodů, jsme se bavili také o tom, že nemocnice nejedou ve svých kapacitách naplno a že bychom je pomalu měli začít vracet do běžné činnosti. Tím nemyslím jenom hledisko ekonomické, ale i potřeb těch běžných věcí, jako standardní operace atd. Zároveň bych chtěla naše občany ujistit, že pokud docházelo k odložení nějakých zákroků, tak to určitě nebyly případy, které by mohly ohrozit lidské životy. Spíše se to týkalo operací, které šlo naplánovat na jiný termín. Naše nemocnice pak dostaly úkol, aby během tohoto týdne vypracovaly harmonogram postupného návratu k tomu normálnímu provozu. Rychleji to půjde asi v těch nemocnicích okresních, neboť v krajské nemocnici v Českých Budějovicích budeme muset i nadále držet určitou volnou kapacitu pro těžké případy nákazy koronavirem, která ještě není úplně u konce.

Jak se kraj může postarat o osoby bez přístřeší, preventivně i v případě nezbytné péče při nákaze?

Kraj v uplynulých dnech a týdnech řešil tuto povinnost, kterou mu uložila vláda. My jsme podle počtů a zvážení potřeb občanů bez přístřeší rozhodli a dohodli se s našimi třemi městy (ČB, TÁ, JH) a čtvrtým jako záložním (ST) na tom, že tuto péči zajistí tato města v zařízeních, která pro ně ve spolupráci s městkou policií, hasiči či neziskovými organizacemi připraví. Tato centra jsou momentálně připravena pro lidi v karanténě, kteří ji nemají kde trávit. Ať už jde o lidi bez domova nebo i třeba lidi vykázané z domova – tzv. repatrianty, o ty jsme ale připraveni se postarat i jiným způsobem. Problémem jsou ale lidé již nakažení, protože pro ně by bylo nastavení provozu těchto zařízení tak komplikované, protože v tomto případě se o ně musí starat zdravotnický personál, a jeho zajištění opravdu není jednoduché. Tyto případy bychom pak řešili přímo po zdravotnické linii.

Autor: Jan Hovorka

Foto: kr-jihocesky.cz

 

Tagy článku