Hejtmanka Ivana Stráská: Příští týden zahájíme projekt Chytrá karanténa

Hejtmanka Ivana Stráská: Příští týden zahájíme projekt Chytrá karanténa
07 / 04 / 2020

Na jihu Čech má vedení kraje situaci pod kontrolou, Krajská hygienická stanice v Českých Budějovicích podává hlášení o situaci pravidelně a přesně. Hejtmanka Ivana Stráská potvrzuje, že na přijímání pacientů ve vážném stavu jsou krajské nemocnice připraveny. Provoz, respektive otevření obchodů, by však měla doplňovat určitá režimová opatření.

Mohou Jihočeské nemocnice, a.s. přijmout v případě potřeby pacienty z ciziny, jako např. ve FN Brno? Jsou na tuto variantu připravené nebo plánovaná pracoviště?

Jihočeské nemocnice jsou připraveny přijímat pacienty, ale v tuto chvíli nechci řešit, jestli to jsou pacienti z ciziny, protože mluvím o tom, jestli ten pacient tu nemocniční péči potřebuje, či nikoli. V tuto chvíli jsme připraveni na pacienty naše. Takže to shrnu: Teoreticky připraveni jsme, prakticky lze tyto věci řešit teprve tehdy, až taková situace nastane.

Ve středu se předpokládá uvolnění některých omezení, především otevření obchodů. Doporučila byste nějakou další oblast, kde by povolení provozu bylo přínosné a bezpečné?

Já si myslím, že je třeba uvažovat o tom, jestli, když uvolňujeme otevírání obchodů, tak v nich třeba nevydat nějaká režimová opatření. Protože to může být příležitost k tomu, aby se nákaza šířila, takže já nechci definovat, zda jde o prodejnu bicyklů, nebo obuvi, ale spíše bych řešila, kolik lidí v tom obchodě může být najednou, jakým způsobem se bude platit a potkávat s prodavači apod. To si myslím, že také hraji svoji důležitou roli.

KHS včera informovala, že zatím nepřibyl v JčK žádný nový případ onemocnění. Chystáte nějaká další opatření proti epidemii?

Včera jsme neměli žádného nového pacienta, tedy žádný nový případ onemocnění. Samozřejmě, že opatření proti epidemii trvají. My bychom měli v příštím týdnu v Jihočeském kraji také zahájit projekt Chytrá karanténa. Přemýšlíme i o dalších možnostech zjišťování promořenosti obyvatel. To je totiž důležitý údaj proto, abychom mohli rozhodnout o dalších opatřeních – tedy o případném rozvolnění, či dodržování těch současných.To je náš další postup, který chystáme.

Autor.: Jan Hovorka

Tagy článku