Hejtmani a ministryně: Evropské peníze půjdou do zdravotnictví. Jde o miliardy

Hejtmani a ministryně: Evropské peníze půjdou do zdravotnictví. Jde o miliardy
foto: wikipedia.cz/Pardubický kraj
23 / 10 / 2020

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal společně se svým protějškem z Libereckého kraje Martinem Půtou a pražským primátorem Zdeňkem Hřibem s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou o nastavení programu REACT-EU.

Ten by mohl do České republiky přinést až 31 miliard korun. Oproti původnímu plánu Vlády ČR se zdá, že se krajům zřejmě podaří prosadit stoprocentní financování projektů ve zdravotnictví a integrovaném záchranném systému.

 

„V souladu se záměrem tohoto evropského programu chceme primárně posílit oblast zdravotnictví, sociální péče či kyberbezpečnosti. Vláda však bez našeho vědomí začala přemýšlet o zcela odlišném rozdělení prostředků s tím, že by místo stoprocentního krytí měla být požadována spoluúčast žadatele přibližně 15 procent, což by mohl být u řady subjektů velký problém. Na jednání s paní ministryní Dostálovou jsme se domluvili, že budeme prosazovat pro zdravotnictví a integrovaný záchranný systém stoprocentní financování z tohoto programu. Zároveň panuje shoda, že pro zdravotnictví bude vyhlášena jedna společná výzva na stavby i na technologickou část bez jakéhokoliv vnitřního členění, jelikož je důležité, aby se primárně jednalo o projekty, které bude možné dokončit do konce roku 2023,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „V tuto chvíli se předpokládá, že pro integrovaný záchranný systém by mohlo být k dispozici šest miliard korun a pro zdravotnictví přibližně 15 až 17 miliardy korun v závislosti na celkové alokaci pro Českou republiku. Pro nás zůstávají klíčové projekty stále stejné s tím, že důležitým ujištěním je možnost zahrnutí způsobilých výdajů již od února letošního roku, což by se týkalo již probíhající stavby centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici,“ doplnil hejtman.

 

Nástroj REACT-EU má celkový rozpočet přibližně 1,4 bilionu korun. Do České republiky by z něj mělo putovat přes 30 miliard korun. Prostředky budou rozdělovány skrze fungující Integrovaný regionální operační program.

www.pardubickykraj.cz

Tagy článku