Hejtman Martin Netolický: Krajská nemocnice nemůže hrát roli fakultní, to je nespravedlivé

Hejtman Martin Netolický: Krajská nemocnice nemůže hrát roli fakultní, to je nespravedlivé
foto: www.pardubickykraj.cz/Martin Netolický
06 / 09 / 2023

V novém podcastu odpovídá hejtman Martin Netolický na řadu otázek, týkajících se situace v kraji. Došlo i na zdravotnictví, respektive nemocnice. Vyjímáme tuto část v textové verzi a v článku připojujeme odkaz na celý podcast.

Často v rámci argumentace jste zmiňoval, že Pardubický kraj nemá fakultní nemocnici. Jak se to promítá do krajského rozpočtu?

Zde se dostáváme na začátek nastavení rozpočtového určení daní pro kraje a svěření kompetencí v Pardubickém kraji. Když kraj vznikl, tak pět nemocnic akutní péče, které byly převedeny na Pardubický kraj, ale bylo to pět okresních nemocnic, tak jedna z nich byla větší a kraj do ní začal investovat, začal z ní dělat logicky nemocnici krajskou. Myslím si, že v jednotlivých odbornostech vidíme, že nemocnice krajská v Pardubicích má opravdu velkou škálu výkonů a stala se regulérní nemocnicí, která má urgentní příjem prvního stupně. Financování pro kraj však vychází z tehdy nastaveného rozpočtového určení daní, což znamená, že počítá s převedením pěti okresních nemocnic a bohužel není zohledněno, že se jedná o nemocnici se superspecializovanou péčí v konkrétních odbornostech. Je velice nespravedlivé, pokud roli krajské nemocnice sehrává státní fakultní nemocnice, tudíž daný kraj ji vůbec nemusí řešit ani investičně, ani provozně. Pro nás je to další zásah do rozpočtu, protože musíme vše financovat z vlastních zdrojů. Nejde jenom o Pardubický kraj. Je to nespravedlivé pro všechny kraje, kde není fakultní nemocnice. Jedná se o Ústí nad Labem, Liberec, Zlín, jižní Čechy a takto bych mohl pokračovat, protože se jedná o osm krajů, které mají na starosti urgentní příjem prvního stupně a přitom rozpočtové určení daní v současné době vůbec tuto věc neřeší.

 www.pardubickykraj.cz/podcast 

//we.tl/t-0lwiDqiyk3

Zdroj: 

www.pardubickykraj.cz

Tagy článku