Hejtman Martin Kuba: Milí Jihočeši, mám pro Vás zase hlášení, jak budeme tenhle týden očkovat

Hejtman Martin Kuba: Milí Jihočeši, mám pro Vás zase hlášení, jak budeme tenhle týden očkovat
foto: kraj-jihocesky.cz/Hejtman Martin Kuba
23 / 03 / 2021

Má nám dorazit 9360 dávek vakcíny Pfizer. Dále 5200 vakcín společnosti Moderna a od společnosti AstraZeneca máme na tento týden 1200 dávek.

My musíme použít 5718 vakcín Pfizer na přeočkování. Na první očkování máme tedy 3642 dávek Pfizeru. U Moderny je problém, že další dávky nám přijdou až po 9. dubnu. Z toho důvodu si teď musíme opravdu nechat 2900 dávek na přeočkování. Ta sice nebudou v tomto týdnu, ale máme je rozplánované u lidí, kteří už první dávku dostali a musí do 9. dubna dostat druhou. Na první dávky můžeme tedy použít jen 2300 dávek Moderny a taky těch 1200 dávek AstraZeneca.

 

To tedy znamená 7142 nově očkovaných Jihočechů tento týden. Bohužel pořád mnohem méně, než jsou naše kapacity. To je tak práce na jeden den plného provozu našich OČEK.

 

Očkování seniorů

 

Pokračujeme s druhými dávkami u seniorů. Bude jich teď 5718. Ve všech OČKÁCH dál očkujeme prvními dávkami seniory 70+. Tento týden na to použijeme naprostou většinu vakcín. Dělíme to opět po okresech tak, abychom v každém okresu uspokojili zhruba stejné procento čekajících. Opět chci zopakovat, že systém řadí lidi podle věku a rodných čísel. Takže Jihočeši, kteří jsou například ročník 1949 nebo 1950 ještě čekají i když se registrovali třeba hned 1. března. Je to prostě jen tím, že je v řadě více “starších” zájemců o očkování. Mějte tedy prosím trpělivost.

 

Očkování pedagogů

 

Z celkových 9 500 registrovaných nám jich zbývá cca 2700. Očkovali jsme od nejstarších, takže teď už nám zbývá jen ta mladší třetina pedagogů. V některých okresech už budeme mít naočkovány tento týden úplně všechny. Nejvíc, cca 1900 nám jich zbude ještě na Budějovicku a nejstaršímu teď je 48 let. Budeme dál pokračovat, ale nechceme zastavit nebo zásadně zpomalit očkování seniorů. V neděli by mělo být už registrování pedagogů zastaveno.

 

Očkování u praktických lékařů

 

Celou dodávku vakcín AstraZeneca, tedy 1200 dávek, tento týden dáváme k dispozici pro praktické lékaře. Ti by měli dál pokračovat v očkování seniorů, kteří se z nějakých důvodů nemohli dostat do našich OČEK a dalších seniorů zaregistrovaných v jejich ordinacích. Snažíme se dávky dělit, abychom co nejvíce uspokojili ty lékaře, kteří mají zaregistrováno nejvíc seniorů nad 80 let a zásobovali oblasti kraje, odkud je třeba do okresního OČKA dál. Jak jsem psal minulý týden, dodávky AstraZeneca jsou teď takto nízké a budou i v příštích týdnech. To bohužel neumíme ovlivnit. Není to chyba kraje, že by nechtěl praktikům vakcíny dávat, není to ani chyba praktiků, je to prostě dáno malým množstvím dodávek vakcíny AstraZeneca. Píšu to hlavně proto, že pokud je Vám nebo Vašim rodičům třeba 75 let a více a čekáte na vakcínu u svého praktika, tak při těchto dodávkách vakcín můžete být v této chvíli rychleji naočkováni v OČKU.

 

Registrace chronických pacientů pod 70 let do OČEK

 

Tento týden by se od středy měla začít registrace lidí pod 70 let, kteří jsou se svým onemocněním léčeni v nějaké odborné ambulanci. Tady je seznam diagnóz, kterých by se to mělo týkat.

diabetes mellitus (cukrovka) léčená perorálními antidiabetiky nebo inzulinem

obezita (BMI > 35 kg/m2)

závažné dlouhodobé onemocnění plic (pacient je v péči specializované ambulance nebo je léčen podáváním kyslíku v domácím prostředí)

závažné dlouhodobé onemocnění ledvin (pacient je v péči specializované ambulance nebo je zařazen do pravidelného dialyzačního programu)

závažné dlouhodobé onemocnění jater (pacient je v péči specializované ambulance)

onkologické onemocnění

stav po transplantaci orgánu nebo kostní dřeně a zápis na čekací listině před transplantací

závažné dlouhodobé onemocnění srdce (pacient je v péči specializované ambulance, např. ischemická choroba srdeční, chlopenní vada, kardiomyopatie)

vysoký krevní tlak léčený dvěma nebo více farmaky

závažné neurologické nebo neuromuskulární onemocnění či stav po poškození míchy postihující dýchací systém

 

Takže, pokud jste někdo z Vás nebo Vašich příbuzných léčeni v odborné ambulanci s některou z těchto diagnóz, tak se obraťte od středy na svého lékaře. On by Vám měl poskytnout PIN kód k registraci. Vy se pak sami zaregistrujete a zaškrtnete kolonku, že jste chronický pacient. Na očkování bude třeba mít pak u sebe lékařskou zprávu, aby nedocházelo k podvádění. Registrační systém Vás bude také řadit podle věku, tak prosím vnímejte, že registrace neznamená automaticky to, že během pár dnů dostanete termín. Těch vakcín je zatím prostě pořád málo.

Děkuju všem, kteří na očkování v našem kraji pracují.

Dneska to bylo delší, ale chci, abyste měli co nejvíc informací. Konec hlášení.

 

Hejtman Jihočeského kraje

Martin Kuba

www.kraj-jihocesky.cz

Tagy článku