GLOSY - RADY - POZNATKY: Doc. RNDr. Jan Konvalinka

GLOSY - RADY - POZNATKY: Doc. RNDr. Jan Konvalinka
23 / 03 / 2020

K diskuzi, kde se vzal COVID-19, rádi publikujeme poznámku prorektora pro vědeckou činnost UK, doc. RNDr. Jana Konvalinky z Přírodovědecké fakulty. Myslíme, že k tématu původu je to dost pádné sdělení, vhodné i pro laiky, hypochondry, panikáře a politické konspirátory. Převzato z FB.

P.S. ke koronaviru: 

Na četné dotazy od novinářů chci prohlásit, že naše iniciativa nemá nic společného s údajnou "novou metodou" detekce SARS-CoV2 Dr. Pekové a firmy Tilia. Pokud je mi známo, paní doktorka žádnou novou metodu nevyvinula, navrhla nové primery na PCR (studenti 2. ročníku přírodovědných oborů na PřF vědí, o čem mluvím - a jestli ne, ať si mne nepřejou!!). Koordinovaná akce akademických ústavů s její aktivitou nemá nic společného.

Současně cítím potřebu napsat, že neexistuje žádný vědecky obhajitelný důvod si myslet, že SARS-CoV2 byl nějak vyvinut v nějaké vojenské laboratoři (Číňany, Američany, Mossady, Rusy, jak je komu libo). Podle všeho, co víme, se vyvinul z virů netopýrů s pravděpodobným mezihostitelem luskounem (to je to legrační zvířátko, co vypadá jako obrněnec z nějaké Verneovy knížky). Na vzniku SARS 2 není nic tajplného ani překvapivého, velmi podobným způsobem (přechodem ze zvířecího hostitele) se vyvinul HIV, Ebola, SARS i MERS. Není absilutně žádný důvod si myslet, že SARS2 vznikl nějak jinak, a jestli to chce někdo tvrdit, měl by k tomu přinést zatraceně silné argumenty.

 

 

 

 

 

 

Tagy článku