GLOSA: MUDr. Jiří Štefánek

GLOSA: MUDr. Jiří Štefánek
25 / 03 / 2020

Dnes ráno jsem absolvoval včera zmíněný výtěr. Musím říct, že v našem městě je to dobře vyřešené. Na parkovišti u nemocnice je otevřený odběrový stan, do kterého zajedete autem, místo hlídá policie, personál zkontroluje vaše údaje a následně se provede vlastní výtěr. Na vyšetření musí být člověk odeslán praktickým lékařem, nebo hygienikem, že by si tam zajel sám, není možné.

Samotný výtěr obou nosních dírek a nosohltanu je podle očekávání nepříjemný, ale čekal jsem to horší, oproti punkci dutin je to téměř procházka růžovým sadem (téměř...). Trochu si zaslzíte, zakašlete a rozhodně doporučuji absolvovat nalačno.

Píšu to sem a sdílím to ze dvou důvodů. Za prvé, abyste se nebáli a viděli, jak to v praxi chodí. Nic na tom není. Jo, a neležím teď u telefonu a nečekám nervozně na výsledek, on vlastně pro mne osobně moc důležitý není. Jestli máte lehkou virozu, nebo lehký COVID je pro mladého člověka v zásadě jedno.

Za druhé to sdílím, abych ukázal, že se v dnešní době všichni musíme chovat opatrně i za cenu jistého osobního nepohodlí. Mohl jsem ty relativně banální příznaky zamlčet, normálně pracovat a ušetřit si tenhle ne zcela příjemný zákrok. Na druhou stranu ale po lidech chceme, aby se omezovali a chovali zodpovědně, tak musíme i jako lékaři postupovat stejně.

Pozn: Kdybych nebyl zdravotník, s podobně lehkými příznaky bych ani neviděl nutnost k testování, prostě by stačilo zůstat doma a nechat to přejít. Jenže zdravotníci by teď zbytečně doma zůstávat neměli a mají-li nějaké lehké příznaky nachlazení umožňující chodit do práce, je vhodné COVID vylučovat kvůli riziku ohrožení jejich pacientů. To samé jistě platí pro pracovníky v domovech pro seniory a podobná zaměstnání.

 

//www.facebook.com/Stefajir/posts/10158338722862454?notif_id=1585140031110457¬if_t=page_highlights

Tagy článku