GLOSA: Stručně z dějin roušek

GLOSA:     Stručně z dějin roušek
05 / 04 / 2020

Symbol dnešní doby je nečekaný, ale to je lichý dojem. Ochranné protiepidemické prostředky mají dlouhou historii. Připomínají nám, že ve všech civilizačních okruzích má medicína vlastní historii a ta se prolíná. Tak, jak jsme se prolínali my.

Rouška možná najde i moderní vylepšovatele. Potisky reklamním nebo stranickým piktogramem jsou banální a mohou mít bumerangový efekt. Z historie morových epidemií se zachovaly obrázky, z nichž můžeme posoudit, jak se lidé bránili.

Zlověstně vyhlížející maska a celý komplet měly ryze praktický účel. Ptačí zobák se později stal karnevalovým symbolem. Nicméně v době epidemie byl jednak součástí masky lékaře, a především uvnitř zobáku byly vonné bylinné směsi. Jistě pomáhaly proti zápachu z mrtvol, můžeme se domnívat, že jejich složení mělo i preventivní účinek. Ke kompletu patřil i povoskovaný plášť, napuštěný též vonnými esencemi, rukavice, klobouk a hůlka, která usnadnila dotýkání se nemocného bez osobního kontaktu. Za vynálezce kompletu je považován Charles de Lorme, lékař krále Ludvíka XIII.

Časopis Nature nedávno uvedl, že roušky mohou mít i 100% záchyt určitých typů koronavirů. Je to rána úředníkům WHO, a potvrzení smyslu výroby a shánění roušek obyvatelstvem. Jako komodita to jistě zajímá mnoho obchodníků, doufejme, že ne těch, kteří se považuji za obdobu c. k. dodavatelů. I když je fakt, že historicky to byl bezpečný kšeft.

Tak šijme, obdarovávejme, objednávejme, vyrábějme a kupujme. Jistě brzy vznikne muzeum roušek, karnevalová figura, vtipné divadlo, televizní parodie, stand-up kousek. Je to dobře, neboť rouška chrání a neumlčuje.

Malujme a tiskněme si na ni co libo. Svoboda slova může být i to, co si pod ní huhláme.

Jan Hovorka 

(Zdroj: //www1.lf1.cuni.cz/~hrozs/uvod1.htm/Hanuš Rozsypal)

Tagy článku