GLOSA MUDr Jiří Štefánek

GLOSA     MUDr Jiří Štefánek
foto: Archiv redakce/MUDr. Jiří Štefánek
25 / 09 / 2020

Jeden kolega mi poslal moc hezky napsaný dopis o situaci v Německu, fakt doporučuji si to přečíst. Poprosil jsem ho o souhlas se zveřejněním a dostal jej. V následném krátkém soukromém rozhovoru kolega vyjádřil jisté obavy z vývoje v ČR. Uklidnil jsem ho, že my máme spoustu lékařských kapacit, které mají narozdíl od Němců jasno v tom, že jde o jeden velký humbuk. Nebudu jmenovat, ale víme, o koho jde. 😃Dále již cituji:

"Zdravím Vás pane kolego, rád bych se podělil o nějaké poznatky o Covid-19 z Německa. Je smutné sledovat, co se děje v ČR, tak třeba to trochu pomůže. Pracuji v Německu a dříve jsem docházel externě do Havl. Brodu, ale od února jsem se do služby v Havl. Brodě již nedostal, takže nemůžu osobně hodnotit připravenost nemocnic na obou stranách.
Tento nárůst v ČR se bohužel dal čekat, když se restriktivní opatření zrušila tak rychle, jak se zavedla. O prázdninách jsem se setkával jen s nepochopitelnými pohledy, když jsem po Praze cestoval s respirátorem. Sám jsem nějak nechápal, jaký smysl mají roušky v metru a přeplněné klimatizované autobusy bez roušek…
Německo na tom bylo na začátku dle českých médií strašně špatně, obrovské riziko pro ČR… Ovšem nikdo neřešil to, že počet obyvatel je 8x větší a testovalo se několikanásobně více. Uzavření malých obchodů a služeb trvalo cca. týden, následně povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorách a dezinfekce rukou zůstala a vůbec se nic nezměnilo. Všichni se s tím sžili a respektují to. Ano, bylo několik demonstrací (zamysleme se i nad spektrem demonstrantů), ale sám o sobě jsem s nějakou kritikou a odmítavostí za celou dobu nesetkal, všichni kolem respektující. Nyní jsem na týdenním kongresu intenzivní medicíny. Je nás tu přes 200 lékařů z JIP, přednáškový sál vertikálně klimatizovaný, povinné roušky, místa k sezení s rozestupem a každý má své místo dle přiděleného čísla, zákaz konzumování nápojů a potravin v budově (na to jsou určené venkovní haly rozdělené na několik částí), dezinfekce rukou a každý den nám po příchodu měří teplotu. Nikdo s těmito opatřeními nemá problém a každý je dodržuje…
Co se týče dat: do teď probíhalo onemocnění v Německu u 81 % osob bez nějakých komplikací, 14 % muselo být hospitalizováno pro respirační komplikace a u 5 % byla nutná intenzivní péče. Celková letalita 3,8 %, u pacientů na JIP <40 %, medián 82 let. ALE: věk a komorbidity nejsou podmínkou – např. žena (1965) na interm. dialýze, AHT, CHOPN, obezita, BMI 36 a muž (1965) se susp. abusem alkoholu, dosud zdráv. Oba po 3 dnech zhoršení, nutnost ventilátoru, následně kontinuální dialýza, katecholaminy, muž s nutností ECMO. Žena přežila, muž ne…
K terapii: osvědčil se Remdesivir podávaný v časných fázích (již na počátku hospitalizace). U již ventilovaných nemá účinek. Naopak podávání Dexamethasonu při terapii High-Flow nebo u ventilovaných pacientů snižuje úmrtnost až o 30 %. Při dřívějším podání se úmrtnost naopak zvyšuje. Dále je vhodná trombembolická profylaxe a kontrola D-Dimerů.
Čísla nejsou tak strašlivá, ale nesmíme zapomínat, že ČR nedisponuje takovou kapacitou intenzivních lůžek. Budou i jiní pacienti, než Covid-19 a pokud nebude dostatek místa, tak lidé budou umírat i na onemocnění, na která by před rokem nezemřeli. Nezjišťoval jsem informace o rozšíření kapacity v ČR, ale v Německu např. uni-klinika Düsseldorf postavila během léta nový blok se 43 intenzivními lůžky, v Berlíně na výstavišti se přestavěly haly na 488 intenzivních lůžek za 43 milionů eur s možností přístavby až na 1000 lůžek. Dále platí, že v případě potřeby musí nemocnice zajistit do hodiny 10 % volných lůžek a do 24 hodin 30 %. To samé se týče ochranného materiálu. Do naší nemocnice vozí roušky a ochranné prostředky po paletách, v Praze nemocnice prodávají studentům medicíny roušky a rukavice se slevou na ISIC. V tomto případě nevím, jestli se smát dobrému vtipu, nebo brečet. Možná by bylo vhodnější investovat 5 tisíc pro důchodce a další na zajištění dostatečného množství ochranných prostředků a rozšíření intenzivních lůžek, která budou potřeba.
Závěrem bych chtěl zmínit, že jen kolektivní nošení roušek a dodržování hygieny má nějaký smysl. Chirurgické roušky téměř nikomu nezpůsobí žádné komplikace, by naopak mohou hodně zachránit.

 

Celý dopis si přečtěte na:

//www.facebook.com/Stefajir

 

Tagy článku

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace