GLOSA: MUDr. Jiří Štefánek

GLOSA:      MUDr. Jiří Štefánek
foto: Archiv redakce/MUDr. Jiří Štefánek
30 / 08 / 2020

Zase po čase krátký komentář ke COVID. Poněkud neblahý je poslední týdny vliv médií, která se rozjela na koronavirové vlně a tak se každý den dozvídáme, že dnešek je nejhorší den od první soboty po posledním úplňku apod (lehce přeháním, ovšem skutečně jen lehce). Nemyslím, že je nutné tyto věci omílat, běžného člověka to totiž začne rychle iritovat.

Pravda bez příkras je prostě taková, že počty nakažených narůstají mnohem rychleji než o prázdninách, ale počty hospitalizovaných a vážně nemocných jsou naštěstí stále dosti nízké (i když tedy narůstají také). V této chvíli, věříme-li oficiálním statistikám, je ve skutečně vážném stavu s COVID v celé ČR něco přes 30 lidí, kteří vyžadují umělou plicní ventilaci. V ČR máme k dispozici asi 2000 ventilátorů (hrubě odhaduji), řada z nich je sice obsazena jinými pacienty, ale i tak je číslo 30 snadno zvládnutelné. Jak bude dál v zimě, kdy obecně obranyschopnost organizmu klesá, kdy přijde kamarádka chřipka, kdy se děti vrátí do škol a zvýší se riziko přenosu infekce z dětí na seniory, a kdy klesá doba strávená venku, to nevím. Následující 1-2 měsíce by nám to měly ukázat. Docela zajímavý text k tomu napsal nedávno prof. Flegr, kterého rád čtu, ale je dosti katastrofický, takže ho nechci sdílet. Raději se spokojím s luxusem nejistoty.
A ještě jedna věc. Ačkoliv se politikou běžně nezabývám, tak "rouškovné", týkající se alespoň názvem současné epidemie, považuji za odpornost nejvyššího kalibru. Rozházet cca 18 miliard z rozpočtu tím, že se jednorázově rozhodí mezi určitou skupinu lidí, by ještě před rokem bylo právem považováno za naprosté šílenství. Když v roce 2011 vrcholila akce "Děkujeme, Odcházíme", která mj. požadovala zvýšení tehdy tristních platů státních lékařů, podařilo se po měsících dohadování a tvrdého mediálního boje získat 2 miliardy Kč. Byla totiž ekonomická krize. Dnes při mnohem vážnější krizi se 18 miliard nesystémově vyhodí z okna. Typické. Logické není ani to, že jsou za epidemii "odškodňováni" důchodci, jejichž finanční příjmy za jarní krize nijak významně nepoklesly. Když už lidem rozhazovat peníze (jakože to není dobře) v souvislosti s koronakrizí, viděl bych jako mnohem vhodnější cíl např. matky samoživitelky, které mohla jarní krize ekonomicky prakticky zničit. Jenže matek samoživitelek je málo a nepředstavují významnou voličskou skupinu, že...
 
Zdroj:

Tagy článku