GLOSA: MUDr. Jiří Štefánek

GLOSA:      MUDr. Jiří Štefánek
foto: Archiv redakce/MUDr. Jiří Štefánek
24 / 06 / 2020

Náhodou jsem se dopoledne podíval, jestli vůbec někdo olajkoval pracovní nabídku, kterou jsem dnes ráno zveřejnil. A jen valím oči - desítky komentářů a zapálená debata :). Podobné inzeráty zveřejňuji rád a ačkoliv se jeden pisatel vyjadřoval, že to na můj web nepatří, musím jej vyvést z omylu.

Naopak, podobné inzeráty na FB mého webu patří a dokonce je zatím na slušné požádání sdílím zadarmo. To možná časem změním, ale to nyní ponechme stranou. Chápu rozčilení řady lidí nad odchody zdravotníků. Špatný by byl hospodář, který by si nerval vlasy, když plody jeho práce (v tomto případě vystudované zdravotníky) sklízí jeho soused. Já osobně ale možnost odchodu zdravotníků do zahraničí vítám, ačkoliv studují i za mé peníze, a vysvětlím vám, proč tomu tak je.

Řada z nás zůstala v českém zdravotnictví, s mnoha jeho aspekty nejsme spokojeni, ale dosáhnout pozitivních změn je v podobném systému velice obtížné. Přesto se za dobu mého působení v tomto našem systému za posledních 10 let hodně věcí k lepšímu změnilo, zejména finančně. Ano, stále to ve státním zdravotnictví není žádná sláva, ale jsme někde jinde, než v roce 2009. A komu za to vděčíme? Kolegům, kteří zůstali a pomáhají lidem v ČR? Bohužel nikoliv. Vděčíme za to právě zdravotníkům, kteří odešli, protože narůstající personální problémy začaly nutit naše představitele, aby problémy nějakým způsobem začali řešit. Já v žádném případě neříkám, že státní zdravotnictví v ČR je dokonalé, to ani náhodou, ale dovolil bych si tvrdit, že motivace zůstat v ČR je pro lékaře v současné době o něco vyšší, než tomu bylo dříve.

Nucení zdravotníků k tomu, aby si za studium v případě odchodu platili, považuji za nereálné a hrubě diskriminační. Odchody vzdělaných lidí do ciziny jsou jistě nepříjemné, ale spíše by ve společnosti měly vzbudit otázky nad tím, proč ti lidé odcházejí a zda by těmto odchodům nešlo zabránit zlepšováním jejich pracovních podmínek.

Berme možnost odchodů zdravotníků do zahraničí jako jakousi formu zdravé mezistátní konkurence, která může mít i pozitivní důsledky. Konkurence vede k rozvoji a změnám, rigidní monopol spíše k nehybnosti, zkostnatění a úpadku. A nemyslete si, že je nezbytné vyrovnat platy s Německem, to ve skutečnosti vůbec nutné není. Bude ale nutné, aby státní lékař dostával již za standardní pracovní dobu bez přesčasů na poměry ČR nadprůměrný plat, aby měl přehledný a realisticky nastavený systém vzdělávání, aby se stalo standardem dodržování zákoníku práce, aby byli v zaměstnání podporování zdravotníci s malými dětmi a podobné nedosažitelné chuťovky. Když tohle budeme mít, tak zdravotníků nedostatek nebude. Ono by si totiž řada lidí rozmyslela jít do ciziny, pokud by se výhoda domácího prostředí a rodného jazyka zkombinovala s výše uvedeným.


Zdroj:

//www.facebook.com/Stefajir/?__tn__=kC-R&eid=ARBfHzbSfJLLqwkvlkQWXBQKQyPLwlDiN8Dyr7Qpe368XB9o977XNjGOBJD18wTWWfpmqUQVXaJEKTzC&hc_ref=ARQuWPAa_qTNhs0Cpc6hiw4Zhn3efcMPJNEaMg70LFlt3kmfL43Iqhh6NDn3FaIXxn8&fref=nf&__xts__[0]=68.ARAcH6SOaMo2ql0J47RV6zU807VxlxOsNSsIGt_hhIB0DHlVZVgYuY_TeYp6JLyHwIayRMYuH3Fh2gWYVKLGPeP3E1f9W23Tzw8FgOvaxt8F_peOHL2wiwsor6esd5m5zT-QxkKG0YO7yeTk3jiX1gNpSLX9D9a47NqbNIIwCX2YfkTvFIkyKMDpN1D8ZxJXBUTrDw-8Y7hOkd4B5V4wL_ov2rG-vGQpnI9ygGBQHRws0UVpjP02Jfl0zxkNjz_pyaQtPTwfHKbjJGZxwOJnao9UVyuft1om2yJQDBQmHqfR2zvjTZjk1znyt_AHcSRJRRdiTnFEIeRtggNhTWuzDuoOAzIhRfbkxIUa9X2EM-k

Tagy článku