GLOSA: MUDr. Jiří Štefánek

GLOSA:     MUDr. Jiří Štefánek
10 / 04 / 2020

Ještě bych si dovolil napsat několik kratších doporučení ke svátkům a následujícím pracovním dnům. Sice se u nás situace vyvíjí výborně, opatření se zvolna redukují, ale to neznamená, že je po všem. Spíše naopak – stát postupně uvolňuje plošná opatření, ale o to víc zodpovědnosti teď bude ležet na samotných občanech.

Zatím ve všech státech, kde se lidé chovali nezodpovědně, to nedopadlo dobře a ČR zřejmě nebude výjimkou. Co bych já osobně doporučoval:

1. V uzavřených prostorách noste roušky

2. V obchodech noste jednorázové rukavice. Před sundáním rukavic si nesahejte na obličej.

3. Pozor na potenciálně kontaminované předměty (kliky, tlačítka), pokud na ně saháte bez rukavic, pak si myjte/dezinfikujte ruce. Před umytím/dezinfekcí rukou si opět nesahejte na obličej.

4. Pomáhejte v menších obchodech, provozovnách a úřadech zabránit hromadění velkého množství lidí na malé ploše v uzavřeném prostoru – ideální je např. stát frontu venku a v rozestupech.

5. Při činnostech, kdy v otevřeném prostoru nenosíte roušky, dávejte pozor na těsný kontakt s cizími lidmi. Pokud jste všichni vyběhli na jedinou cyklostezku ve městě a vypadá to tam jako na Václavském náměstí v dobách před karanténou, tak to rozhodně není dvakrát bezpečné.

6. Nepodlehněte pokušení kombinace svátků a krásného počasí a nadále omezujte sociální kontakty na minimum.

Tagy článku