GLOSA: MUDr. Jiří Štefánek

GLOSA:      MUDr. Jiří Štefánek
05 / 04 / 2020

Krátké shrnutí naší současné situace bych spojil s komentářem tohoto zajímavého textu (odkaz pod textem - pozn. red.). Ten článek je mimochodem velmi dobrý a určitě ho doporučuji přečíst. Co vás na něm může zmást, je nepříliš vhodně zvolený nadpis. Když si ho přečtete a pak text jen tak prolétnete, může ve vás vzbudit dojem, že COVID-19 je banalita.

Ve skutečnosti tam ale pan doktor vyjadřuje něco jiného - že u nemoci nepozoroval nějaký překvapivý průběh, že péči o nemocné zvládají bez velkých obtíží a vyzývá zcela oprávněně své kolegy, aby nezanedbávali ani ostatní nemocné.

Ten rozhovor dokazuje, že situaci zatím velmi dobře zvládáme. Co jsem už několikrát řekl o COVID-19? Že je to taková horší chřipka. Ale vždycky s tím důležitým dodatkem, že musí být pod kontrolou. Není to virová choroba, která by svým průběhem nějak dramaticky něčím překvapila (kromě toho, že umí trvat poměrně dlouho, a že ke zhoršení u ní může docházet i po několika dnech zdánlivě lehkého průběhu). Popisovány jsou i myokarditidy a postižení centrálního nervového systému, ale ty nejsou časté a můžeme je najít i u jiných virových infekcí. Hlavní věc, kterou lékaře tento virus dokáže "překvapit" je, že bez kontroly umí zajistit rychlý přísun pacientů, kteří zahlcují oddělení intenzivní péče. Pokud k tomu nedojde, nepředstavuje pro zkušené intenzivisty nijak podstatný problém.

V ČR máme nyní přes 4000 prokazatelně nakažených, počet nezjištěných nákaz bych odhadoval v řádech tisíců, ve vážném stavu je udáváno asi 90 případů a cca 60 lidí zemřelo. Čísla jsou to slušná. Pokud neusneme na vavřínech, zlepšíme testovací kapacitu a rozjedeme funkční inteligentní karanténu, může to celé proběhnout velmi dobře.

Se Švédskem, které je dáváno za vzor, bych byl opatrný. Za prvé i tam existuje řada omezení, ačkoliv nejsou tak tvrdá, jako u nás. Za druhé je i Švédsko na začátku cesty a nevíme, jestli je jeho cesta ta pravá. Nedá se samozřejmě zcela přesně srovnávat, ale ačkoliv má Švédsko s podobným počtem obyvatel pouze cca 1,5x vyšší počet prokazatelně nakažených než ČR, počty mrtvých a kriticky nemocných má proti ČR 7x vyšší. Vzhledem k tomu, že Švédsko bude mít zdravotní péči na stejné, nebo dokonce lepší úrovni než ČR, je tento nesoulad logicky vysvětlitelný tím, že Švédsko málo testuje a nezvládá odhalovat a izolovat nakažené. Zatím se nenašel stát, který by s tímto přístupem byl u COVID-19 dlouhodobě úspěšný. Pokud bude Švédsko výjimkou, jedině dobře, ale to ukáží až následující týdny. Já jsem dost velký optimista na to, abych Švédsku fandil a věřil, že má šanci, ale nejsem zase tak velký optimista, abych se dnes doporučil vydat jeho cestou.

//www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/lekar-martin-balik-u-zdravych-je-hrozba-tezke-formy-minimalni-mam-strach-ze-zneuziti-epidemie-40319340?fbclid=IwAR02uPpI7PJKzTnEQvJO_piK1-ePwHJqQnF-JOcX5bW84N5jr5x4gZMu7eU

Tagy článku