FN U svaté Anny BRNO: Při epidemii hraje roli i strach

FN U svaté Anny BRNO: Při epidemii hraje roli i strach
22 / 03 / 2020

Jedna věc je nákaza, druhá věc obavy z onemocnění. Zejména u starších lidí (což neplatí absolutně!) může odolnost právě strach významně oslabit. Souvislosti i nápovědu, jak se chovat, objasňuje primářka Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně PhDr. Zuzana Spurná, Ph.D.

Jak si podle Vás v současné době nejlépe zachovat zdravou mysl?

V současné době ohrožení koronavirovou infekcí bych lidem doporučila vstřebávat z médií jen takové množství informací, které jsou schopni zvládnout. Pokud je někdo úzkostný, tak sám sobě neprospěje tím, že bude v každé volné chvíli zjišťovat, kolik je u nás i ve světě nových nakažených. Zjišťovat informace je důležité, ale jen v takové míře, abychom sami sobě neubližovali. Ve volném čase se věnujte tomu, co vás baví a uklidňuje, což může být pro každého něco jiného. Pokud jste kvůli nouzovému stavu museli zůstat doma, zkuste tento čas využít k tomu, co jste chtěli už delší dobu udělat, ale „nebyl čas." Případně můžete najít smysl v pomoci ostatním, ať už je to venčení psa nebo nákup sousedce v seniorním věku, šití roušek, kterých je nedostatek, anebo jiná dobrovolnická činnost.


Jak bojovat se strachem z koronaviru?

Primárně bychom neměli zapomínat na to, jakou roli hraje v našem životě strach. Strach je projevem pocitu ohrožení vlastního života. Je přirozené, že máme v současné době strach z koronaviru, který je pro nás (na rozdíl od běžné chřipky) zatím do značné míry neznámý. Se svým strachem musíme umět pracovat. Neměli bychom jej nechat ochromit nás, s čímž souvisí i odpověď na předchozí otázku – pokud je někdo úzkostný z informací o rozšiřování nákazy, pak by neměl sedět od rána do večera u zpravodajství.

Na druhou stranu bychom neměli strach, respektive riziko nákazy, bagatelizovat. Tím, že někteří lidé riziko podceňují, tak se mohou stát součástí rozšiřování infekce. Je sice pravda, že pro většinu populace a ve většině případů má nemoc COVID-19 mírný průběh, nicméně pro seniory jde o závažnou nemoc, která nadto velmi zatíží náš zdravotní systém. Pokud se nebojíte sami o sebe, zkuste být ohleduplní ke své rodině a známým v seniorním věku, ale také k lékařům a ostatním zdravotníkům.Jak nejlépe čelit hysterii a panice? I té vlastní?

Hysterii lze nejlépe čelit důslednou prevencí a dodržováním opatření, které vláda vydává. Tyto opatření považuji za nezbytná a správná, abychom šíření infekce co nejvíce zpomalili. Česko v tomto ohledu vychází z doporučení, která pomohla zvládnout šíření infekce v Asii, a tato opatření vycházejí z dřívější zkušenosti s epidemií SARS v Asii v roce 2003.

Dodržujte tedy všechna doporučená opatření – hygiena rukou, nošení náústku nebo alespoň jakékoliv jiné dostupné ochrany úst a nosu a to, pokud možno vždy, pokud jste v kontaktu s ostatními lidmi. Stejně jako chřipka se koronavirus přenáší ještě před projevem jakýchkoliv symptomů, proto bychom měli ústenky nosit všichni.

Pokud budeme tato opatření dodržovat, tak i přes ekonomické ztráty koronavirovou infekci překonáme. Hysterii a paniku všichni nejlépe zvládneme tak, že budeme k situaci přistupovat realisticky – infekci nezveličujme ani nebagatelizujme a snažme se ochránit ty, pro které nemoc COVID-19 představuje největší riziko, tj. pro seniory a zdravotníky.

 

Autor: Dana Lipovská, FNUSA Brno

Tagy článku