foto: www.fno.cz/Ústav laboratorní medicíny FN Ostrava
Ústav laboratorní medicíny FN Ostrava byl podle Národní strategie sledování SARS-CoV-2 zařazen mezi 7 sekvenačních center v České republice. Budou zde analyzovat vzorky koronaviru, vykazující odlišnosti, které zachytily laboratoře v celém Moravskoslezském kraji.
Vzorky budou zkoumat odborníci z Úseku stanovení covid a extrahumánního genomu spolu s Oddělením lékařské genetiky Ústavu laboratorní medicíny FN Ostrava.
„V našem ústavu budeme analyzovat zvlášť významné odebrané vzorky. Genovou sekvenací jsme schopni určit, o jakou virovou mutaci se jedná. Pokud odhalíme mutaci, která ještě není popsána, vložíme ji do celosvětové databáze a vzorkem se začne zabývat tým, složený z vědců z celého světa,“ přiblížila fungování nově vzniklého centra Mgr. Kateřina Matějová z Úseku stanovení covid a extrahumánního genomu Ústavu lékařské medicíny FN Ostrava.
Samotná sekvenace virové RNA se provádí na přístroji MiniSeq, který Oddělení lékařské genetiky FN Ostrava doposud využívalo k sekvenaci lidské DNA. „Kapacita přístroje umožňuje v jednom běhu, který trvá přibližně 20 hodin, osekvenovat až 96 vzorků,“ uvedl RNDr. Alfons Balcar, vedoucí laboratoří Oddělení lékařské genetiky Ústavu laboratorní medicíny FN Ostrava.
V Úseku stanovení covid a extrahumánního genomu působí aktuálně 3 vysokoškolsky vzdělaní pracovníci včetně lékaře, 7 laborantů a 2 sanitáři. Denně tady zpracují okolo 800 odebraných koronavirových vzorků.
Tagy článku