foto: fno.cz/FN Ostrava - oční kamera
Přenosnou digitální kameru, která dokáže naprosto přesně odhalit případné změny na sítniciu předčasně narozených dětí, začali používat lékaři z Centra pro děti s vadami zraku Oční kliniky FN Ostrava.
S její pomocí teď v rámci screeningu dětí, které se narodily před 32. týdnem a s porodní hmotností nižší než 1500 gramů, uvidí i ty nejdrobnější detaily na sítnici. Kamera ale dokáže odhalit i dědičná anebo vrozená onemocnění.
Primář Centra pro děti s vadami zraku MUDr. Juraj Timkovič, Ph.D., se se svými malými pacienty a jejich rodiči setkává převážně v ordinaci. Pravidelně ale dochází i na Jednotku intenzivní pediatrické péče Oddělení neonatologie FN Ostrava, kde vyšetřuje sítnici všem předčasně narozeným dětem. Teď nově s pomocí digitální kamery Icon Phoenix. „Hlavní devizou nového přístroje je ve srovnání s konkurencí to, že umožňuje i angiografii. Tedy kontrastní vyšetření cév nezralých novorozenců. A kamera má i mnohonásobně vyšší rozlišovací schopnost,“ upřesnil primář Timkovič.
„Je to úžasné, jsem moc ráda, že je o malého tak dobře postaráno i díky novým technologiím. Ale vím, že bez vás by to nešlo,“ neskrývala radost Petra Vážná, jejíž předčasně narozený syn Oliver byl prvním dětským pacientem, kterého doktor Timkovič novou kamerou vyšetřil.
V ambulancích Centra pro děti s vadami zraku, které je nejvyšším pracovištěm svého druhu v Moravskoslezském kraji, ročně provedou zhruba sedm tisíc vyšetření.„Největší část z nich představují děti s nerozpoznanými vadami zraku, vývojem šilhání a tupozrakostí. Nemalou část klientely však představují ty nejmenší, předčasně narozené děti, které jsou ohroženy postižením sítnice s možným vývojem těžkého zrakového postižení nebo i slepoty obou očí,“ doplnil primář Timkovič.
Centrum pro děti s vadami zraku je zároveň i školícím pracovištěm, podílí se na výchově nových ortoptických sester, biomedicínských inženýrů a v neposlední řadě na specializaci očních lékařů pro diagnostiku a léčbu šilhání u dětí a dospělých.