FN Ostrava: Lékařům se podařilo zachránit život mladíka, napadeného smrtelným stafylokokem

FN Ostrava: Lékařům se podařilo zachránit život mladíka, napadeného smrtelným stafylokokem
foto: fno.cz/FN Ostrava - Nicolas
21 / 10 / 2020

Zcela výjimečný postup zvolili lékaři z Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče a Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava, ve spolupráci s chirurgy, při záchraně života patnáctiletého Nikolase. Napadla ho vzácná smrtící bakterie Staphylococcus aureus PVL, která je v převážné většině případů smrtící.

Když mu postupně začaly selhávat základní životní funkce, napojili ho na přístroj, který zajišťuje mimotělní okysličování krve (ECMO), a to vyžaduje i podání léků, které zabraňují srážení krve. Postupně mu selhaly plíce, ledviny, játra, prodělal opakovaně septický šok a lékaři museli použít netradiční kombinaci metod na zvládnutí tohoto kritického stavu.

lékař / fno.cz

Stav se zkomplikoval masivním krvácením do hrudníku, které i při maximální snaze a opakované aplikaci protisrážlivých přípravků nešlo konzervativně zastavit. Lékaři zvažovali i transplantaci plic, která ale byla i po konzultaci s kolegy z jiných pracovišť neproveditelná. Tým chirurgů a intenzivistů se přesto po vzájemné diskuzi rozhodl, že plíci, ze které docházelo k masivnímu krvácení a bezprostředně ohrožovala pacientův život, operativně odstraní. Rozhodování nebylo snadné. Lékaři si uvědomovali obrovská rizika i to, že před nimi ještě nikdo takový krok neudělal. Jeho výjimečnost spočívala také v tom, že chlapec musel být po celou dobu náročné operace napojený na mimotělní oběh. 

lékař / fno.cz

Už samotné rozhodnutí operovat neslo s sebou obrovské riziko, protože krvácení do hrudníku bylo masívní a byl velký problém dostat se k cévám, které vystupují pro plíci ze srdce,“ přiblížil průběh výjimečné operace zkušený hrudní chirurg MUDr. Marcel Mitták, Ph.D., FETCS.  Primář Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče MUDr. Tomáš Zaoral, Ph.D., po celou dobu chlapcovy hospitalizace vzájemně vše konzultoval i s kolegy z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. „Dostali jsme se do „země“, kde před námi nikdo nebyl. Ale věděli jsme, že když to neuděláme, tak nepřežije, protože kromě masivního krvácení do plic mu nefungovaly i jiné základní životní funkce,“ popsal kritickou situaci primář Zaoral. 

nicolas / fno.cz

Mladý, a do té doby zdravý organismus, náročnou operaci i další komplikovaný a dramatický průběh několikaměsíční léčby nakonec i díky zvolené lékové terapii zvládl. Lékaři také použili jako první v zemi mimotělní přístroj, pomocí kterého odstraňovali pacientovi přebytečný oxid uhličitý. Student sportovního gymnázia a aktivní hráč florbalu teď po více než půlročním pobytu ve  Fakultní nemocnici Ostrava odjel nabrat energii do lázní.

Jsem jim neuvěřitelně vděčný, že jeli i přes limit. Vím, že už mě chtěli odpojovat, ale někteří doktoři se ještě přimluvili, že to ještě chtějí zkusit. Už před onemocněním jsem byl rozhodnutý, že budu patologem. Teď po tom všem jsem se v tom utvrdil,“ řekl před propuštěním sympatický a dobře naladěný mladík.

Podle doktora Mittáka se s jednou plící dá i rekreačně sportovat a věří, že i Nikolas se k oblíbenému florbalu časem vrátí. „Jsem optimista a věřím, že se mu bude dařit dlouhé roky a že to bude dobré,“ uvedl a přiznal, že ho velmi potěšilo, když ho jeden z jeho nejsložitějších pacientů sám vyhledal a poděkoval mu za záchranu života.

//youtu.be/jJKBRSYx0t0

www.fno.cz

 

 

Tagy článku