FN Ostrava: Lékaři z Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky začali nově používat unikátní systém implantátů

FN Ostrava: Lékaři z Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky začali nově používat unikátní systém implantátů
foto: fno.cz/FN Ostrava implantáty
22 / 05 / 2020

Lékaři z Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky FN Ostrava začali nově používat unikátní systém implantátů pro léčbu zlomenin a poúrazových kostních deformit. Speciální operační systém je složený z akumulátorové vrtačky s několika specifickými násadami a sady ultratenkých titanových implantátů.

Plastičtí chirurgové ho využijí zejména u rekonstrukcí vážně zraněných rukou, ale uplatnění najde i u rekonstrukčních operací obličeje. Lékaři předpokládají, že s tímto pro pacienta velmi šetrným systémem budou pracovat prakticky u všech operací.

Na našem pracovišti ročně provedeme kolem stovky operací ruky. Nejčastěji se jedná o poranění, která si lidé způsobí při práci s cirkulárkou, případně motorovou pilou. Ale novou vrtačku i implantáty určitě budeme používat i při rekonstrukčních operacích obličeje,“ přiblížil využití nového operačního setu primář Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky MUDr. Martin Paciorek, MBA.

Jeho kolega MUDr. Luděk Pliska dodal, že bateriová vrtačka je v kombinaci s titanovými  ultratenkými dlahami obrovskou pomocí zejména v případech, kdy po úrazu zůstane na ruce minimum měkkých tkání. „Ty předcházející systémy výrazně zvětšily objem rány a plastický chirurg měl problém ji uzavřít. Tato uzamykatelná titanová dlaha se nemusí přesně tvarovat, nemusí ležet přímo na zlomené kosti, přizpůsobí se. Její tloušťka je 1,5 milimetru, má několik otvorů k uchycení a záleží jen na operatérovi, který z otvorů si vybere,“ popsal doktor Pliska.

Lionové dobíjecí akumulátory ve vrtačce by měly zvládnout i dvě operace za sebou. Samotný operační nástroj váží něco přes půl kilogramu a má ergonometrický tvar. Pro celý operační tým je velkou výhodou, že je s ním snadná manipulace.  

Zdroj: fno.cz

Tagy článku