FN Ostrava: Lékaři RS centra vyrazili se svými pacienty na Prašivou

FN Ostrava: Lékaři RS centra vyrazili se svými pacienty na Prašivou
foto: www.fno.cz/FN Ostrava RC Centrum
02 / 06 / 2021

Vedoucí lékař Centra pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění Neurologické kliniky FN Ostrava MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D. a dlouholetá bývalá primářka centra MUDr. Olga Zapletalová, doprovodili své pacienty při výstupu na vrchol Prašivé v Beskydech.

Zkušení a mezi pacienty s roztroušenou sklerózou velmi oblíbení lékaři pokládají tuto formu léčby za stejně důležitou jako léčbu farmaky.

Výstup na Prašivou zorganizovala za dodržení všech hygienických opatření pacientská organizace ROSKA Ostrava, zastřešující pacienty s roztroušenou sklerózou. Pod vrchol téměř tři a půl kilometru dlouhé cesty přijeli speciálně upraveným autobusem pro vozíčkáře. Mnozí z nich už se totiž kvůli své nemoci, navzdory stále širšímu spektru léků, bez vozíku neobejdou. „To, že jsou tady společně, a mají pocit sounáležitosti, má význam i pro jejich imunitní systém, který je v rámci té nemoci velmi důležitý. Všechny tyto okolnosti naše pacienty velice nabíjejí,“ řekl po výstupu, který všichni zvládli bez problémů i díky dobrému počasí, doktor Hradílek. Doktorka Zapletalová, která se léčbě této nemoci věnuje už několik desetiletí, jeho slova doplnila: „Pro všechny je ta vycházka taková spojující, co dokážou, a psychologicky je to hrozně účinné. Jsem jejich garantem, a proto mě to těší zrovna tak, jako je. A soudržnost je u té nemoci velice užitečná.“

Jan Figiel se společného tradičního výstupu účastnil úplně poprvé. „Ta nabídka přišla ze strany paní doktorky. Říkala, že bych se měl přihlásit tady do té ROSKY, a tak se to stalo.“ Mezi tradiční účastníky patří předsedkyně organizace ROSKA Ostrava Naděžda Nováková. „Program Rosky Ostrava je zaměřen hlavně na posílení psychické a fyzické kondice našich členů, aby byli stále v pohybu,“ dodala energická organizátorka setkání.

Poprvé přijela mezi ostravské „roskaře“ také Kateřina Bémová z Nadačního fondu Impuls, který podporuje výzkum a léčbu roztroušené sklerózy. „Organizace ROSKY mají v republice různé akce a každá dělá, co může. Ale že by někde byla společná akce RS centra a pacientské organizace, to je skutečně unikum.

Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem roztroušené sklerózy. Ročně přibude 700 nových pacientů. V péči Fakultní nemocnice Ostrava je okolo 2 200 nemocných, mezi kterými převažují ženy, ale výjimkou nejsou ani děti.

Podívejte se i na zajímavé video z výstupu na Prašivou: //youtu.be/DE4aomWlwfo.

Tagy článku