FN Ostrava: Kardiologové FNO začali léčit fibrilaci síní pomocí pulsního pole

FN Ostrava: Kardiologové FNO začali léčit fibrilaci síní pomocí pulsního pole
foto: www.fno.cz/Léčba arytmie
23 / 08 / 2023

Revoluční léčbu srdeční arytmie začali používat lékaři Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava a LF OU. Tuto velmi rozšířenou srdeční poruchu už neodstraňují pouze pomocí radiofrekvenční ablace, ale i pomocí metody pulsního pole.

Základem této metody, kterou podstupuje pacient v celkové anestezii, je elektrický výboj. „Metoda spočívá v tom, že do tkáně aplikujeme několik velmi krátkých vysokonapěťových impulzů, které poruší membrány srdečních buněk a dojde k jejich k odumření, a tím i odstranění arytmie,“ přibližuje novinku lékař uvedeného oddělení MUDr. David Šipula, Ph.D. Výkon se provádí na arytmologickém sále a na rozdíl od doposud používané metody radiofrekvenční ablace je tento postup účinnější. „Výhody jsou nesporné. Dříve tyto výkony trvaly od dvou do čtyř hodin, teď to metodou elektroporace trvá do jedné hodiny. A spokojeni jsou i pacienti,“ doplňuje doktor Šipula, který spolu dalšími členy týmu - MUDr. Jiřím Pláškem, Ph.D. a MUDr. Jiřím Vrtalem zavedli tuto metodu ve FN Ostrava.

Léčba arytmie / www.fno.cz

Mezi prvními podstoupila výkon 74letá žena, která se s arytmií léčila od listopadu roku 2022. Arytmii vnímala jako nepříjemné bušení na hrudi. „Výkon u mě proběhl úplně bez komplikací. Tím, že byl v celkové anestezii, tak si jenom pamatuju, jak jsem se probudila po výkonu a žádné potíže jsem necítila.

Léčba arytmie / www.fno.cz

Metoda, kterou kardiologové využijí u zhruba 400 pacientů ročně, je postavená na speciálně vyvinutém a zcela bezpečném systému. FN Ostrava je druhým pracovištěm v Moravskoslezském kraji, které začalo tzv. elektroporaci při léčbě fibrilace síní využívat. Nemoc se nejčastěji projevuje mezi 60 - 70 lety. A pokud není včas odhalena a léčena, může vést k dalším komplikacím, jako je např. cévní mozková příhoda.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž: //youtu.be/ASTRC3oSknA.

www.fno.cz

Tagy článku

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace