foto: www.fno.cz/Workshop
Celkem 70 lékařů z oblasti ORL, neurologie a stomatochirurgie nejen z České republiky sledovalo po dva dny přímé přenosy z operačních sálů Fakultní nemocnice Ostrava.
Účastníci workshopu, který se konal v přednáškovém sále Domova sester, byli po celou dobu s operatéry v kontaktu a o prováděném výkonu živě diskutovali.
Operační výkony na dvou sálech prováděli lékaři z pořádající Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN Ostrava, z Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie FN Ostrava a také lékaři z předních pracovišť České republiky a Německa. „Právě srovnání postupů při operační léčbě jedné diagnózy - v tomto případě spánkové apnoe, je myslím pro účastníky takovýchto seminářů velmi přínosné. Operatéři totiž velmi často „odtajní“ i nové postupy a zkušenosti, které získali s přibývajícím počtem výkonů,“ uvedl hlavní organizátor tradiční akce prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN Ostrava. Spánková apnoe je stav, kdy dochází během spánku k přerušení dýchání. Člověk se pak kvůli nedostatku kyslíku v krvi velmi často budí a výsledkem je nekvalitní spánek a silná únava během dne.
Dneska se ví, že to je závažné civilizační onemocnění. Léčba je především konzervativní, pomocí přetlakových přístrojů. Operace je až posledním řešením, když pacient tento přístroj netoleruje. „Problém může být v oblasti nosu, hrtanu, hltanu nebo nosohltanu. Pro zjištění toho místa používáme takzvanou spánkovou endoskopii, kdy nemocného uvedeme pomocí medikace do umělého spánku, on začne chrápat a my se endoskopem zavedeným přes nos díváme do dýchacích cest a vidíme, která oblast je nejvíce zúžená a jak by měla být směřována léčba,“ přiblížil profesor Komínek.
Podle lékařů jsou operace, se kterými se začalo v Moravskoslezském kraji ve FN Ostrava, jen jedním z kroků, jak spánkovou apnoe vyléčit. U většiny pacientů je nutné snížení váhy a doporučuje se spaní na boku.
www.fno.cz
|
Tagy článku