foto: fno.cz/FN Ostrava Památník obětem střelby
Tragickou událost z 10. prosince roku 2019, kdy na následky útoku střelce zemřelo sedm lidí a dva byli vážně zraněni, připomíná ode dneška pietní místo, umístěné před budovou Polikliniky Fakultní nemocnice v Ostravě - Porubě.
Jeho součástí je památník ostravského sochaře MgA. Lukáše Dvorského, který dnes společně odhalili primátor města Ostravy, ředitel FN Ostrava a hejtman Moravskoslezského kraje. Biskup Martin David památník požehnal.
Na nákladech na vybudování pietního místa, včetně zhotovení umělecké plastiky, se rovným dílem podílelo město Ostrava, FN Ostrava a Moravskoslezský kraj. „Na tragédii, která nemá v novodobé historii obdoby, nesmíme zapomenout. Je dobře, že jsme našli shodu s vedením města i kraje a důstojné pietní místo vybudovali společně. Prostranství před budovou naší nemocniční polikliniky, uvnitř které k této kruté události došlo, tak získalo zcela nový rozměr,“ uvedl ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA.
Podoba pietního místa vzešla z výtvarné soutěže, kterou organizovalo město Ostrava prostřednictvím městského ateliéru MAPPA. Iniciovalo ji společně s FN Ostrava. Odborná porota vybírala z 6 návrhů. „Vytvořit dílo, které bude důstojně a přitom citlivě k pozůstalým připomínat tak hrůznou událost, jistě nebylo jednoduché. Myslím, že se povedlo najít symbolické umělecké vyjádření, které nedovolí zapomenout na sedm zbytečně vyhaslých životů. Odhalení památníku nebude jedinou připomínkou tragédie. Do tmy se v den smutného výročí, stejně jako před rokem, ponoří radnice města, Prokešovo náměstí i most Miloše Sýkory, zhasnutím své dominanty Bolt Toweru se k uctění památky obětí nesmyslné střelby připojí i Dolní Vítkovice,“ připojil další vzpomínkové aktivity primátor města Ing. Tomáš Macura, MBA.
Výstavbu Památníku obětem útoku, kterému dominuje více než 600 kilogramů vážící bronzová plastika, obložená kostkami ze švédské žuly, podpořil také Moravskoslezský kraj. „Dodneška si vybavuji ten šok a bezmoc, kterou ve mně zpráva o zbytečně ztracených životech vyvolala. Okamžitě jsem do nemocnice vyrazil, považoval jsem za svou povinnost být rychlému zásahu osobně přítomen. Doufám, že památník nám všem bude připomínat nejen onu tragickou událost, ale také hodnotu každého lidského života,“ popsal své pocity hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.
Autor vítězného projektu MgA. Lukáš Dvorský je s konečným technickým zpracováním svého návrhu spokojený. Přiznává, že práce na jeho vzniku byla pro něj mimořádně emočně náročná: „K této práci jsem přistupoval s hlubokou úctou k pozůstalým, obětem a k celé této události. Vše jsem vyjádřil jazykem sobě vlastním, a tím je tvar,“ svěřil se autor díla, které znázorňuje „mrtvé slunce“.
FN Ostrava přijala po prosincové události několik technických opatření, která přispívají k lepší kontrole rozlehlého areálu. Místa s větší frekvencí osob jsou častěji monitorována operativní hlídkou ostrahy, která byla posílena o speciálně vyškolené zaměstnance. Ti jsou vybaveni tak, aby lépe dokázali ochránit pacienty i personál nemocnice. Nemocnice také zahájila budování velínu, který bude bezpečnostním mozkem celého areálu. Na to naváže instalací nádstavby ke kamerovému systému, která umí rozeznat podezřelý pohyb osob. V rámci rekonstrukce nemocničních budov pokračuje i postupná výměna stávajících dveří za nové, opatřené elektrickými zámky a speciálním systémem, který umožní řešit v krizových situacích otevírání a uzavírání vstupů z jednoho místa.