foto: www.mmkv.cz/Lázeňský trojúhelník
Jedenáct předních lázeňských měst Evropy, mezi nimiž jsou i Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, získalo v minulém roce titul světového dědictví UNESCO.
Rozhodl o tom mezinárodní Výbor světového dědictví na svém 44. zasedání ve městě Fuzhou v Čínské lidové republice. Počet památek, které má Česká republika na tomto seznamu, tak stoupl na patnáct.
Žádost o zápis nominace Slavných lázeňských měst Evropymezi památky světového dědictví připravily společně Belgie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Velká Británie a Česká republika, která celý projekt připravila, zaštítila a od počátku koordinovala. Nominaci doporučila k zápisu Mezinárodní rada pro památky a sídla ICOMOS, která se zabývá ochranou kulturního dědictví po celém světě. V posudku ICOMOS vyzdvihl především dvě kritéria – výjimečnou architekturu lázeňských měst a fenomén lázeňských pobytů včetně procedur a balneologických postupů.
Komu čest, tomu čest
Kromě našeho západočeského lázeňského trojúhelníku bylo zapsáno i dalších osm míst: Baden–Baden, Bad Ems a Bad Kissinger v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath v Anglii. Všech jedenáct lázeňských měst tak společně představují jednu položku na Seznamu světového dědictví. Počet památek, které má Česká republika na tomto seznamu, tak stoupl na patnáct.
Slavná lázeňská města Evropy…
…vesměs vznikala kolem přírodních minerálních pramenů a podávají společné výjimečné svědectví o fenoménu evropského lázeňství, které vzkvétalo zejména od počátku 18. století do první třetiny 20. století. Lázeňská města byla v Evropě jedinými místy, která kulturně konkurovala velkým metropolím, a stala se zdrojem intelektuální, umělecké, sociální i politické inspirace.
Zápis na Seznam světového dědictví přinese Slavným lázeňským městům Evropy nejen potvrzení jejich výjimečných hodnot, ale i lepší ochranu a posílení spolupráce na poli památkové péče, balneologie/zdraví, turistického ruchu a v neposlední řadě i propagace.
Ivan Černý