Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch uvedl pravidelnou tiskovku. Hlavním bodem byly léky, které jsou testovány proti koronaviru. Aktuální situaci přehledně a profesionálně shrnula ředitelka Státního ústavu kontroly léčiv (SÚKL) Mgr. Irena Storová.
Potvrdila, že zájem vědců se soustřeďuje na antimalarika. V případě známého Remdesiviru bylo nutné požádat centrálu výrobce, firmu GILEAD. Tam dosud musela žádost pro každého jednotlivého pacienta rozhodnout komise. Samozřejmě už to nestíhala, byla žádostmi zahlcena. Proto došlo k dohodě s Evropskou lékovou agenturou. Ta posuzuje bezpečnost a další opatření nechává na členských státech podle národní legislativy. U nás je remdesivir, stejně jako většina dalších přípravků, alokován do VFN. SÚKL dosáhl toho, že ze států střední a východní Evropy bude Česko mezi prvními, které dostanou základní dodávku.
Ve hře je také přípravek Favipiravir. O jeho ddání jednalo MZ a MVZ s Čínou a Japonskem. Japonsko by mělo dodat dostatečné dávky pro 23 - 25 pacientů, v případě potřeby je možné nakoupit pro dalších 80.
Řadu dalších přípravků, včetně biologických a biotechnologických léků, věci dále intenzívně zkoumají, včetně krevní plazmy. Příliš mnoho proměnných však neumožňuje závěrečné hodnocení. Nedostatek důkazů vylučuje z léčby také vysoké dávky vitaminu C a další neověřené přípravky.
Použitelné přípravky a léky by měly být k dispozici v řádu dnů, řekl ministr. Současně oznámil, ža byl zakázán vývoz více než 800 léků, které by mohly být předmětem reexportu.
Tagy článku