Tablety pro dorozumívání se sluchově handicapovanými se dostávají do dalších jihočeských nemocnic. Zdravotnický personál zde komunikuje s těmito pacienty při využití moderní technologie prostřednictvím vzdáleného tlumočníka ve znakové řeči.
Českobudějovická a strakonická nemocnice se přidaly k prachatické a jsou připraveny dvacet čtyři hodin denně na bezproblémovou komunikaci s neslyšícími. Pokud se jejich lékaři nebo sestřičky setkají s pacientem či s příbuznými, kteří mají vadu sluchu anebo vůbec neslyší, zprostředkují domluvu za pomoci přenosu obrazu přes tablet vzdálení tlumočníci do znakové řeči. Tablety získaly na bezplatný pronájem od Agentury pro neslyšící (APPN) v rámci projektu podpořeného Českou televizí „Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící s využitím komunikačních technologií“.
„Znakový jazyk umí minimální počet zdravotníků. Neslyšící pacienti proto velice často nejsou dostatečně přesně informováni o svém zdravotním stavu, o postupu léčby, či o režimových doporučeních. Díky online tlumočnické službě na dálku a vybavení nemocnice tabletem, na kterém se tlumočení do znakového jazyka zobrazuje, se nemocnice stává pro neslyšící pacienty komunikačně přístupnou,“ říká ředitel Nemocnice Strakonice, a. s., MUDr. Tomáš Fiala, který zařízení převzal tento týden. Tablet je zde umístěn v recepci pavilonu chirurgických oborů, odkud si jej mohou zdravotníci ze všech oddělení v případě potřeby v kteroukoliv denní či noční dobu vypůjčit.
V českobudějovické nemocnici je tablet k dispozici na recepci ve vstupním terminálu. Místo je označeno nálepkami s logem projektu. Sluchově handicapovaní pacienti a návštěvníci prachatické nemocnice jsou o tabletovém tlumočení do znakové řeči informováni pokyny vylepenými na recepci a na vybraných ambulancích a odděleních.
Akciové společnosti Nemocnice České Budějovice, Nemocnice Český Krumlov, Nemocnice Dačice, Nemocnice Jindřichův Hradec, Nemocnice Písek, Nemocnice Prachatice, Nemocnice Strakonice a Nemocnice Tábor mají vlastní právní subjektivitu a zabezpečují poskytování zdravotnických služeb v jihočeském regionu. Jejich jediným akcionářem je Jihočeský kraj. Tato síť jihočeských nemocnic zajišťuje základní, specializovanou a i vysoce specializovanou péči prakticky ve všech medicínských oborech. Nemocnice poskytují ambulantní i lůžkové zdravotní, diagnostické a léčebně preventivní služby v souladu se stanovenými předpisy a smlouvami s pojišťovnami.
V posledních šesti letech tyto nemocnice investovaly do svého rozvoje celkem více než 3,4 miliardy korun.
Ročně je v nemocnicích založených Jihočeským krajem hospitalizováno více než 130 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 62 tisíc operačních zákroků a 2,03 milionu ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 6270 dětí. Nemocnice mají celkem 6074 zaměstnanců a jsou tedy největším zaměstnavatelem v Jihočeském kraji.
Jihočeské nemocnice poskytují zdravotnické služby pro 640 tisíc obyvatel Jihočeského kraje a další tisíce občanů v sousedních regionech.
Zdroj: nemcb.cz