Česká pozice: Lékaři budou nakládat s pacientem s příznaky covidu podle regionu

Česká pozice: Lékaři budou nakládat s pacientem s příznaky covidu podle regionu
foto: Archiv redakce/Jan Hovorka/Koronavirus ilustrace
04 / 08 / 2020

Státní zdravotní ústav připravuje klíčový materiál, jenž by měl fungovat jako krizový manuál. Má koordinovat praktické lékaře a státní správu, aby od covidu správně rozlišovali onemocnění nejen chřipková, ale i ta, která by případný souběh s onemocněním koronavirem velmi zkomplikovala. Připravovaný soubor opatření bude mít tři části.

Počet nakažených covidem opět nebezpečně roste. Jen z řeči statistik by se dalo tvrdit, že je situace dokonce horší než během krizového stavu. Jenže politici už nějakou dobu tvrdí, že „vypnout“ Českou republiku nebude možné. Navíc se blíží podzim – doba respiračních chorob podobných chřipce, které by se s příznaky koronaviru daly lehce splést. Proto připravuje Státní zdravotní ústav (SZÚ) klíčový materiál, který by měl fungovat jako krizový manuál. Potvrdil to také ředitel ústavu Pavel Březovský.

„Materiál, který vytváříme, má koordinovat praktické lékaře a státní správu, aby od covidu správně rozlišovali onemocnění nejen chřipková, ale i ta, která by případný souběh s onemocněním koronavirem velmi zkomplikovala,“ řekl Březovský. Připravovaný soubor opatření bude mít tři části. Ta hlavní bude instruovat praktické lékaře vystavené vlnám nákazy v první linii. Další dvě zamíří na širokou veřejnost a také k rukám hygieniků. Přístup obvodních lékařů k pacientům se změní. „Praktický lékař bude nakládat s pacientem s příznaky covidu podle regionu,“ nastínil šéf SZÚ.

Zúžený prostor pro politiky

Půjde v podstatě o variantu presumpce viny či neviny. Lidé s teplotou a kašlem v ohniscích nákazy budou podezřelejší než ti, kdo na tom budou stejně v některém z epidemiologicky bezpečných regionů. „Covidní“ přitom mohou být oba, ale také žádný. Zhoršující se epidemiologická situace je po týdnech zlepšování ožehavým tématem především pro vládní představitele.

CELÝ ČLÁNEK:

Zdroj: //ceskapozice.lidovky.cz/tema/lekari-budou-nakladat-s-pacientem-s-priznaky-covidu-podle-regionu.A200729_235210_pozice-tema_lubeTagy článku