foto: www.orcz.cz/Jan Kelča
Česko má špičkové výrobce zdravotnických technologií, které jsou často napřed oproti zbytku světa. Jejich uvedení na trh však v cestě stojí legislativní a administrativní překážky.
Tou hlavní je fakt, že v ČR zatím není žádná notifikovaná osoba, která by tyto technologie mohla certifikovat v souladu s nařízením EU o zdravotnických prostředcích, říká Jan Kelča, technický ředitel české společnosti OR-CZ.
Po covidové přestávce se zdá, že se opět začalo systematicky pracovat na koncepci elektronizace zdravotnictví. "Práce ale budou ještě trvat mnoho měsíců, než vůbec vznikne nějaký ucelený koncept. Nejde jen o koncept a technologický návrh, elektronizaci se musí přizpůsobit i legislativa," říká Jan Kelča.
Nové technologie nejvíce využívají radiologové v rámci zobrazovacích přístrojů a lékaři na operačních odděleních. Vyvíjí se také terapeutické nástroje, jako například moderní exoskelety. Zajímavé jsou podle Kelči také možnosti v onkologii, kde se vývoj zaměřuje na minimalizaci nežádoucích účinků léčby.
Otázkou je zpracování velkého množství dat
Technologicky velmi vyspělé jsou také laboratoře. Výsledkem využití těchto technologií je velké množství nestrukturovaných dat, v jejichž zpracování a vytěžení zásadních informací je velká budoucnost.
"V IT světě se nově technologie vyvíjí směrem k interoperabilitě, telemedicíně, umělé inteligenci či hlubokému učení, virtuální a rozšířené realitě ale také blockchainovým technologiím nebo 3D tisku. Přístrojů a technologií je tedy celá řada a lékařský svět musí nyní hlavně řešit otázku, jak tyto technologie efektivně využít, jak propojovat jejich schopnosti a vhodně vytěžovat data ve prospěch léčby,“ říká Jan Kelča.
Pacienti jsou léčeni na různých pracovištích, proto je důležité informace propojovat i mezi jednotlivými poskytovateli zdravotní péče, zdůrazňuje Kelča.
Některé nemocnice začaly již poměrně úspěšně budovat své vnitřní informační systémy postavené na standardech, což je základ pro další propojování s okolním světem.
Sdílení dat je zásadní, ale chybí pravidla
„U samotných lékařů není problém sdílení dat, které již hojně využívají, ale spíše absence jednotných pravidel, která by stanovila, za jakých podmínek je možné informace sdílet a jaké jsou k tomu potřeba souhlasy,“ upozorňuje Jan Kelča.
Vlastní technologie pro bezpečné sdílení dat již dnes existují a je možné je implementovat do praxe. „OR-CZ přichází s novou sítí pro bezpečné sdílení libovolného formátu pacientských dat, které odpovídá nejpřísnějším požadavkům na bezpečnost a je otevřené pro napojení na provozní systémy nemocnic a ambulancí,“ říká Kelča.
OR-CZ implementuje systémy pro zpracování obrazových pacientských dat (zkráceně PACS), na které navazuje projekty umělé inteligence. Ty lékařům pomáhají s vyhodnocením snímků, aktuálně například z mamografu. Tato firma z Moravské Třebové se také věnuje projektům integrace informačních systémů, kde prosazuje komunikaci jednotlivých aplikací s využitím mezinárodních standardů.
Velký potenciál vidí ve využívání telemedicíny, tedy léčby, prevence nebo monitoringu pacientů na dálku. OR-CZ provozuje také cloudové služby pro bezpečné sdílení, archivaci a zobrazování pacientských dat.
TISKOVÁ ZPRÁVA
www.orcz.cz