ANKETA : Ohrozili by české zdravotnictví lékaři ze zahraničí?

ANKETA : Ohrozili by české zdravotnictví lékaři ze zahraničí?
17 / 04 / 2020

Senát smetl ze stolu návrh zákona, který by alespoň v nouzovém stavu státu, umožnil zaměstnat lékaře a nelékařské pracovníky z třetích zemí. Ptáme se představitelů vedení krajských nemocnic na jejich názor. Jako první odpovídá ředitel Nemocnice Prachatice, a.s., Ing. Michal Čarvaš, MBA, člen představenstva holdingu Jihočeské nemocnice, a.s.

Pomohla by vaší nemocnici možnost zaměstnávat lékaře, fyzioterapeuty a sestry z třetích zemí?

Určitě ano, zájem by byl na obou stranách, tito uchazeči se nám hlásí, bohužel řada malých nemocnic nesplňuje podmínky pro aprobační praxi a tudíž musíme zájemce odmítat.

Domníváte se, že stávající proces aprobace, včetně jazykové zkoušky, je nutný nebo přínosný?
Domníváme se, že stávající systém je složitý a diskriminační a uchazeče o práci v ČR mimo EU spíše odrazuje, než aby je k nám lákal. Uchazeče lépe ohodnotí jeho nadřízený primář, který ho zná a má ho v praxi na oddělení na dohled, než teoretické testy a požadavky aprobační komise. Znalost českého jazyka je nutná.

Působili u vás, nebo působí, zahraniční lékaři a máte s nimi zkušenosti?
Ano působili a působí, zkušenost je převážně dobrá a pozitivní. Zejména východní slovanské národy nemají problém naučit se češtinu a přizpůsobit se organizaci práce i životnímu stylu v ČR. Týká se to jak lékařů, tak zdravotních sester. V praxi je komplikací fakt, že dochází k rozdělení rodin, což často způsobuje navracení zejména žen zpět za dětmi, manželi a rodiči například na Ukrajinu.

Text: Redakce

Foto: prachaticky.denik.cz

Tagy článku