ANKETA: Jak je na tom vaše zdravotnictví? KRAJ VYSOČINA - hejtman Jiří Běhounek

ANKETA: Jak je na tom vaše zdravotnictví? KRAJ VYSOČINA - hejtman Jiří Běhounek
foto: HiN/hejtman Jiří Běhounek
10 / 06 / 2019

Píšeme o krajském zdravotnictví už osmý rok, a vždy je na co se ptát. V novém čísle HOSPITALin najdete první odpovědi ze čtyř krajů, které uvedeme postupně na webu. Ačkoli jsou mířené spíše na ředitele nemocnic nebo vedoucí odborů, za kraj Vysočina nám odpověděl hejtman Jiří Běhounek:

Mají krajské nemocnice před sebou krizi, nebo světlo na konci tunelu?

Chtěl bych být optimista, ale zřizovatelé krajských nemocnic jsou ve velice nezáviděníhodné situaci. Jen pro příklad: Poté, co začne platit úhradová vyhláška, my se popasujeme s výší stanovené hodnoty bodu, Vláda zvedne tabulky platů a rizikové příplatky, bez toho, že víme, z čeho je máme doplatit. Nemluvím o krizi, ale světlo na konci tunelu taky nevidím.

Pracovních sil ve zdravotnictví je málo v každém kraji. Jaké profese chybí nejvíc u vás?

Odborníci chybí absolutně ve všech profesích, nejen v nemocnicích. Možná, že o nedostatku zdravotníků se více píše, ale v krajských organizacích chybí lidé v sociálních službách, chybí učitelé odborných předmětů, ale chybí i úředníci, zemědělci...

Co by v nejkratší době krajskému zdravotnictví pomohlo - více peněz, více pracovníků ze zahraničí, lepší organizace provozu nemocnic?

Nemocnice tu nejsou proto, aby dělaly zázraky, ale aby nabídly dostupnou a moderní zdravotní péči. Umíchat koktejl, který by měl maximální ozdravný efekt pro regionální zdravotnictví, předpokládá daleko více "surovin", než které zmiňujete. Někde stačí i více ohleduplnosti a empatie, někde nepomohou ani miliony.

Tagy článku