Aktuálně.cz: S nakaženým v jednom bytě. Osm rad, co dělat, aby se covid-19 nešířil po domácnosti

Aktuálně.cz: S nakaženým v jednom bytě. Osm rad, co dělat, aby se covid-19 nešířil po domácnosti
foto: aktualne.cz/Ilustrace
13 / 10 / 2020

Jeden pozitivní člen rodiny může snadno a rychle doma nakazit všechny. Nejlepší je se úplně izolovat a nesdílet domácnost vůbec s nikým. Tento "luxus" si ale většina nakažených samozřejmě nemůže dovolit. V takové chvíli ministerstvo zdravotnictví například radí prát na co nejvyšší teploty, založit si zvláštní koš na odpadky nemocného anebo navštěvovat koupelnu s toaletou dle speciálního systému.

1. Jak dlouho mám být v karanténě? 

Pokud má někdo z domácnosti symptomy koronaviru anebo mu vyšel pozitivní test, je potřeba, aby ve 14denní karanténě zůstali všichni členové domácnosti. Toto období se počítá ode dne, kdy se objeví první symptomy nákazy. Pokud se žádné symptomy neobjeví, karanténa začíná dnem, kdy byl nabrán pozitivní test. Zakázáno je v tomto případě chodit třeba i na nákup či k lékaři.

Pokud se u vás symptomy objeví až se zpožděním, musíte začít novou 10denní karanténu, nehledě na to, jak dlouho jste už v izolaci. Když po deseti dnech nemáte žádné příznaky, je možné vlastní karanténu sám ukončit. Na test pak není povinné chodit.

2. Pohyb po domácnosti

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby měl nemocný v domácnosti vyhrazenou jednu místnost výhradně pro sebe, v ní byl zavřený a vycházel jen v nezbytně nutných případech. Pokud potřebuje vejít do společných prostor, měl by tam být sám a vždy s ochranou úst a nosu. Místnost nakaženého je také potřeba větrat, co to jde.

Celý text zde:

//zpravy.aktualne.cz/domaci/s-nakazenym-v-jednom-byte-co-delat-aby-se-covid-19-nesiril-p/r~ac92f3200c9011eba25cac1f6b220ee8/?

Tagy článku