PRAHA: Hlukem oděná 2 (tentokrát kulturním)

PRAHA: Hlukem oděná 2  (tentokrát kulturním)
foto: www.hospitalin.cz/Anezský klášter U milosrdných, Praha1
01 / 06 / 2022

Člověk, který zoufale volá po omezení veřejných kulturních či uměleckých produkcí, vypadá jako barbar. Málokdo se zamýšlí nad tím, že to, co je pro jednoho jednorázový nebo krátkodobý zážitek, může v druhém vyvolat trauma. Model indiánského mučení kapáním kapek na hlavu. A místo kapek decibely.

Krásné prostředí Anežského kláštera je vskutku reprezentativní. Gotika, výstavy, přednášky, komorní představení, vážná hudba. Proč však tohle musí přebít producentská bohorovnost, spojená s dramaturgií národní památky v prostoru chráněném UNESCO, nemá vysvětlení.

Kromě pauzy během covidu (paradoxně díky za ni!) si kdosi vybral prostory kláštera za místo hudebních produkcí. Ne klasiku, vážnou hudbu, chrámové sbory a podobně. Vývoj šel od pronájmu diskotékových atrakcí pro italské dovozce sýrů přes provinční agenturu, který víkendy a letní noci obohacovala různými šramly k dokonalosti posledních večerů. Bombasticky znějící muzikál NEBESA pozvedá úroveň hlukového smogu opravdu k nebesům.

Jekot sólistů se odráží od gotických zdí a do oken kolem stojících domů vysílá chvění, rozkmitávající okenní skla. Nepřetržité tuc-tuc-tuc elektronické rytmiky dohání slabší povahy k šílenství. Každý večer program tohoto typu si jistě nikdo doma nepřeje, ani nepředstavuje. Obyvatelé-rezidenti chráněné památkové zóny v soukromých bytech, nájmech, hotelích a nemocnici (!!!) nemají obranu.

Zážitek je doprovázen občasným hlukovým výsadkem tzv. diskotékové lodi, která s oblibou přirazí ke břehu nebo zpomalí, aby si na obou stranách majestátní řeky lidé vychutnali středoproud pro venkovské svatby. Kultura hlavního města jako vyšitá. Od branických ledáren občas čekáme pozdrav na zvukových vlnách. K řevu motorových sekaček a fukarů v rukou správce hřiště, pub crowl houfů i opilců solitérů, nadupaných motorek a třískání skla je ve srovnání popelářská ranní píle milým probuzením.

Je nemožné nastavit zvuk produkce komorněji v prostředí, který není louka v Letňanech pro představení, které není Rammstein? Je nemožné, dobrat se řešení kraválu? Je divné, že nesnesitelný kravál vadí lidem i před 22.00? Je pochopitelné, že krajská hygiena to neřeší, protože produkce je pod širým nebem, není nad ní tudíž strop a KHS metodika produkce, které jsou sice v obytném prostředí, ale není nad nimi strop, neřeší? Je pochopitelné, že hygiena neměří hluk ve stoupajícím vektoru, ale jen vodorovně, a mimo pracovní dobu vůbec?

Eliminace hlukového smogu je jednou z volebních priorit. Vyhnat saxofonistu ze Staromáku není umění. Zajistit, aby developeři zajistili klid na staveništi v těsném sousedství bytů, nebo limitovali veřejná vystoupení taky ne. Je to povinnost.

Tak uvidíme. Pardon – uslyšíme. 

//www.youtube.com/shorts/HmUDhMqoSS0

 

Autor: Jan HOVORKA 

Tagy článku